Táto krajina zakázala podávanie alkoholu v interiéroch. Môže za to zhoršujúca situácia spojená s koronavírusom

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Mnohí ľudia majú za to, že opatrenia na Slovensku, ktoré sú spojené s núdzovým stavom, sú trochu prehnané. V iných krajinách to však je ešte prísnejšie. 

V Škótskku budú mať reštaurácie, bary a krčmy zakázané podávať alkohol v interiéroch, po dobu 16 dní. Oznámila to prvá ministerka Nicola Sturgeon. Ako uvádza portál Unilad, v celom Škótsku sa vyskytlo celkovo 34 760 prípadov COVID-19 a evidujú 2 533 úmrtí. Z toho viac ako 1 000 bolo zaznamenaných za jeden deň. V Spojenom kráľovstve ako bolo zaznamenaných 530 000 prípadov a 42 445 úmrtí.

Núdzové opatrenia

Tieto núdzové opatrenia predstavila ministerka 7. októbra a prichádza to s nárastom šírenia vírusu po celej krajine. Od 9. októbra budú krčmy a bary medzi 18:00 a 6:00 zatvorené, výnimku tvoria hotely, kde sa podáva jedlo. Otváracie hodiny teda budú povolené od 6:00 do 18:00, pokiaľ sa nepodáva alkohol. Výnimky predstavujú „významné udalosti“ ako napríklad svadobné hostiny a pohreby, pokiaľ sa budú riadiť pravidlami.

Sú aj výnimky

Zavádzajú aj zákaz skupinových hodín v posilňovniach, žiadne kontaktné športy pre dospelých (s výnimkou profesionálov) a tiež žiadne vonkajšie podujatie. Uzavreté budú aj biliardové haly, bowling, kasína a podobne. Krčmy a bary môžu fungovať normálne, avšak podávať môžu len nealkoholické nápoje. Tiež chce poskytnúť 40 miliónov libier podnikom, ktoré sú týmito novými opatreniami zasiahnuté.

Škóti sa takto snažia zabrániť úplnému zablokovaniu, aké zažila Veľká Británia začiatkom tohto roka. Veria, že nové opatrenia umožnia ľuďom pracovať, no zároveň zabránia ďalšiemu šíreniu koronavírusu. Vláda tiež odporúča, aby sa obyvatelia vyhli oblastiam s vyšším rizikom nákazy.