Prísna výchova a počúvanie rád od vlastných mám. Toto je 10 chýb, ktoré nakoniec všetci rodičia ľutujú

Zuzana Fulopova

Foto: pixabay

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Učí ho samostatnosti, zodpovednosti a disciplíne s cieľom vychovať z neho plnohodnotného človeka pre život. Napriek tejto snahe sa však pri výchove detí každý z nás dopustí pár chýb, ktoré časom ľutuje.

Každá rodina má svoje vlastné metódy výchovy, ale existuje niečo, čo majú všetky mamičky a oteckovia spoločné. A to práve napraviť chyby, ktorých sa dopustili pri výchove svojich už dospelých detí. Čo najviac ľutujú?

pixabay

Málo spoločne strávených chvíľ

Nie len malé dieťa potrebuje silný kontakt s dospelými, ale aj rodičia. Ak sa stane zvykom, že kvôli práci zanedbáte komunikáciu a kontakt s dieťaťom, môže sa stať, že jedného dňa zistíte, že vaše dieťa dospelo a žije svoj vlastný život. Strávte svoj čas s dieťaťom efektívne, aby vám neutiekol pomedzi prsty.

Málo objatí

pixabay

Už dávno je vedecky preukázané, že kontakt je pre deti veľmi dôležitý. Napríklad také objatie prináša nie len fyzické, ale aj morálne výhody. Stáva sa, že rodičia odmietajú toto potešenie z rôznych dôvodov, no ak to prestanete robiť, stane sa, že dieťa to po čase tiež začne odmietať. Preto neváhajte a objímajte svoje dieťa tak často ako to ide.

Zabudli fotiť alebo natáčať video

Samozrejme tento bod nemá na dieťa nijaký fyzický, ani morálny dopad. Ale po čase si pravdepodobne budete chcieť spomenúť na niektoré cenné momenty zo svojho života a zdielať ich so svojimi dospelými deťmi. Mnoho rodičov dodnes ľutuje, že boli leniví zachytiť fotoaparátom krásne chvíle.

Nezapísali si prvé slová dieťaťa

Áno, často krát si pár slov zapamätáte, ale čo tak si ich všetky zapisovať a reálne ich mať aj všetky uložené v písomnej forme.

Málo vzdelávacích hier

pixabay

Nedá sa povedať, že vďaka tvorivým a vzdelávacím hrám sa z dieťaťa stane umelec alebo umelkyňa, napriek tomu tu ale šanca je. Pri týchto aktivitách zistíte, na čo má vaše dieťa talent a môžete začať rozvíjať tieto silné stránky. Okrem iného sa vzdelávacími hrami rozvíja inteligencia, predstavivosť a slovná zásoba dieťaťa, ako aj posilňuje váš vzťah s dieťaťom. A aj preto rodičia dospelých detí často ľutujú, že neobjavili a nerozvíjali talent svojich drobcov.

Boli príliš prísni

pixabay

Existuje presvedčenie, že čím viac sme prísny na dieťa, tým úspešnejšia osoba z neho vyrastie. V skutočnosti to má však opačný účinok ako uvoľnená psychika, problémy v správaní a dokonca aj oneskorený vývoj. A v neposlednom rade vlažné vzťahy s rodičmi. Preto netrestajte svoje deti napríklad ak donesú zlú známku zo školy, alebo spravia nejaké šibalstvo.

Nezohľadnili názor dieťaťa

Pamätáte si, koľkokrát ste počuli ako odpoveď na svoje otázky, že dospelí to vedia lepšie, alebo si ešte príliš malá/ý aby si sa rozhodol/a. Z detí, ktorých názory sú zanedbávané zvyknú vyrásť neisté a neaktívne osoby. Veď ako môže človek vedieť, čo chce od života, ak za neho vždy niekto iný rozhodne? Neignorujte preto želania vášho dieťaťa, prípadne diskutujte o nich.

Málo šťastných chvíľ

pixabay

Šťastné spomienky z detstva sú tie najcennejšie veci, ktoré nám nikto nemôže vziať. Okrem toho sa tieto chvíle môžu zmeniť na veľký úspech ak dieťa vyrastá v zdravom prostredí, pretože zo šťastných detí vyrastú vyrovnané osobnosti. Takže si užívajte s dieťaťom, zoberte ho často von, do parku, na kolotoče alebo do prírody.

Príliš často nasledovali rady niekoho iného

Existujú ľudia, ktorí v akejkoľvek situácii majú potrebu dať radu, aj keď si ju nikto nepýtal. Týmto ľudom sú vystavené hlavne mamičky, kedy počúvajú rady, ako správne obliekať svoje dieťa, čo mu dávať jesť, ako ho správne vychovávať a pod. Pravdou ale je, že iba rodičia vedia najlepšie, čo je dobré pre ich deti. Samozrejme je dobré vypočuť si rady, ale zariadiť by ste sa mali podla svojho názoru.

Neboli v prítomnosti dieťaťa v jeho dôležitých chvíľach

pixabay

Čo sa nám môže zdať ako banálna záležitosť, môže byť pre dieťa veľká udalosť. Každá osoba potrebuje mať pri sebe niekoho blízkeho pri dôležitých okamihoch svojho života. Nepocestuje preto žiadne udalosti vášho dieťaťa a podporte ich svojou prítomnosťou.

Urobili by ste aj vy niečo inak pri výchove svojho dieťaťa, keď sa pozriete spätne? Podelte sa s nami v komentároch.

adme.ru
4
Komentovať