Psychologička s 20-ročnou praxou odporúča týchto 8 viet nadobro vylúčiť zo slovníka každého rodiča. Ak ich používate, už môže byť neskoro

Gabriela Kinčoková

Foto: pixabay

Nie nadarmo sa hovorí, že čo sa človek v mladosti naučí, v starobe akoby našiel. Veľmi častá chyba mnohých rodičov je, že nevedú s deťmi tú správnu komunikáciu. Veľa rodičov používa takzvané „neškodné“ frázy, ktoré môžu mať veľmi nepekné následky na dospievajúci život detí a v horších prípadoch aj na celý ich život. Prinášame vám pár tipov na frázy, ktoré by ste mali z komunikácie s vašimi deťmi rozhodne vylúčiť.

„Ty môj tučniačik“

Foto: pixabay

Tučniačik, hrošík, buchtička a mnoho takýchto pomenovaní je veľakrát povedaných z lásky a s pocitom, že to nemôže ublížiť. Umelo vytvárame deťom týmito pomenovaniami bod záujmu, na ktorý sa upnú a je ho následne ťažké odstrániť. V krajných prípadoch to môže mať za následok niekoľko typov poruchy príjmu potravy ako je napr. bulímia, obezita, anorexia alebo fanatická láska k športu.

„Ty si predsa dievča/chlapec!“

Foto: pixabay

Naozaj je potrebné tak veľmi rozlišovať pohlavie ? „Keď si dievča musíš sedieť s nohami pri sebe! Ak si chlapec nemôžeš plakať, pretože chlapi neplačú!“ Je toto naozaj v dnešnej dobe nutné? Takéto rozdiely naozaj môžu spôsobiť vnútorný konflikt. Výsledok takejto výchovy môže byť dospelý človek, ktorý sa buď veľmi snaží zdôrazniť svoju ženskosť/mužnosť alebo naopak až príliš zdôrazňuje rozdiely medzi mužmi a ženami.

„To nevadí, veď on je chlapec/dievča“

Foto: pixabay

Veľmi často sa stáva, že chlapcom sú odpustené rozbité dvere, okná alebo hrubé správanie práve preto, že sú chlapci a to k nim jednoducho „patrí“. Dievčatá dostanú väčšinou všetko, čo im rodičia vidia na očiach keď plačú, pretože sú to dievčatá. Avšak pozor!  Toto je znovu spojenie správanie-pohlavie. Na takúto výchovu treba dať obrovský pozor. Chlapec, ktorý v detstve udrel kamaráta, ktorý mu vzal hračku „lebo je chlapec“, môže o pár rokov zbiť niekoho iného len preto, že „je chlapec“ a predtým mu to bolo odpustené. A dievča, ktoré si plačom všetko vydobilo „pretože je dievča“ môže túto taktiku využívať aj neskôr v dospelom živote.

„Na vysvedčení chcem vidieť samé jednotky!“

Foto: pixabay

Samozrejme, že deťom treba určiť nejaké hranice, čo sa týka školy. Avšak netreba v nich vzbudzovať pocity, že kvôli jednej zlej známke sa zrúti celý svet. Takisto im treba nechať voľnú ruku v nájdení vlastného životného štýlu a záujmov. Celkový takýto postoj veľmi postihuje budúci život detí a spôsobuje, že deti budú veľmi závislé na názore iných ľudí, nebudú mať vlastný názor a záujmy.

„Prečo ťa udrel?“

Foto: pixabay

Je veľmi dôležité nájsť pochopenie v detskom konflikte, avšak táto otázka môže vyznieť, že fyzické násilie bolo zaslúžené. Môže sa stať, že práve z detských obetí sa časom stanú agresori, ktorí budú naozaj nebezpeční pre svoje okolie.

„Ale ty si rozumný“

Foto: pixabay

Pri výchove sa vyhnite slovku „ale“. Toto slovo môže byť naozaj veľmi nebezpečné. Chcete síce dieťa pochváliť, avšak kladiete dôraz na vlastnosti, ktoré nie sú v popredí. Treba deti podporiť v každom smere a nestavať veci, ktoré ovládajú pred všetky ostatné.

„Dôležité je sa dobre vydať!“

Foto: pixabay

Túto vetu by ste rozhodne nemali používať. Môže to v mladých dievčatách vzbudiť dojem, že nič v živote nie je dôležitejšie ako svadba. Môžu sa vzdať klasických hodnôt len pre blaho, ktoré im môže muž dať. Nakoniec môžu zostať s mužom, ktorý ich bude psychicky alebo fyzicky týrať a oni s ním zostanú hlavne zo strachu a budú tolerovať aj to, čo by reálne nemalo byť odpustené.

„Na deti treba byť prísny!“

Foto: pixabay

Pre správny vývoj dieťaťa je dôležitá láska a samozrejme aj pochopenie. Pokiaľ toto všetko dieťa dostane, je veľká pravdepodobnosť, že bude schopné prejavovať city a náklonnosť svojim blízkym v dospelosti. Samozrejme deťom treba určiť, čo už je cez a aké hranice by nemali prekročiť a to nikdy. Mnohí rodičia však svoje deti, ako sa hovorí, držia veľmi nakrátko a sú na nich až príliš prísni. Tu sa však už v mnohých prípadoch mení tvrdosť na krutosť. Všetko toto do veľkej miery ovplyvňuje dospelosť človeka. Ľudia s takou výchovou nie sú schopní veľakrát prejaviť city svojim najbližším, pretože to sami v detstve nedostávali.

Nie je presný návod na to, ako deti vychovávať tak, aby z nich vyrástli dobrí a úspešní ľudia. Dôležité je však dať deťom lásku a podporu. Pokiaľ toto dieťa cíti od svojich najbližších, bude sa vedieť správať k ľudom okolo seba. Treba im dodať zdravého sebavedomia a naučiť ich milovať samých seba.

Pozri aj: Žena dojčiaca na verejnosti je u nás stále považovaná za šialenú biomatku. Je možné nájsť kompromis?

Gabriela, adme

Najnovšie články