V Londýne predstavili prvý oficiálny portrét kráľa Karola. Mnohí ľudia z neho zostali poriadne znechutení

TASR , Hyriaková Kristína

Foto: profimedia

Britský kráľ Karol III. v utorok predstavil svoj prvý oficiálny portrét dokončený po svojej korunovácii. Je na ňom vyobrazený v nadživotnej veľkosti, v slávnostnej uniforme waleskej gardy červenej farby, opiera sa o meč a nad pravým ramenom sa mu vznáša motýľ. Nezvyčajnú červenú farbu má aj pozadie obrazu, uvádza TASR.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informovala britská stanica BBC, autorom olejomaľby s rozmermi 230 x 165,5 cm je Jonathan Yeo, ktorý v roku 2014 maľoval obraz panovníkovej manželky Kamily a v roku 2008 aj portrét princa Philipa. Yeo dostal objednávku na portrét ešte v roku 2020, keď bol Karol III. ešte princom z Walesu. Obraz mal vzniknúť na oslavu 50. výročia jeho členstva v obchodnom spolku The Drapers‘ Company.

Portrét bude vystavený do júna

Portrét bude pre verejnosť vystavený až do júna, potom bude v Drapers‘ Hall – sídle spolku a vo filantropickej organizácii v londýnskom City. Princ Charles, ktorý sa stal kráľom v septembri 2022 po smrti svojej matky kráľovnej Alžbety II., mal od júna 2021 do novembra 2023 s Yeom štyri sedenia.

Foto: TASR (Aaron Chown/Pool Photo via AP)

Celý obraz sa vyvíjal

„Rovnako ako motýľ, ktorého som namaľoval, vznášajúci sa nad jeho plecom, aj tento portrét sa vyvinul, keď sa zmenila úloha subjektu v našom verejnom živote,“ uviedol Yeo pred odhalením obrazu v Buckinghamskom paláci. Yeo je aj autorom maľovaného portrétu nositeľky Nobelovej ceny Malály Júsufzajovej, bývalých britských premiérov Tonyho Blaira a Davida Camerona, či sira Davida Attenborougha, alebo hercov Kevina Spaceyho, Nicole Kidmanovej a Judea Lawa.

Videla ho aj kráľovná

Najnovšie články