Psychologický TEST: Vyberte si jeden obrázok vymaľovanej mandaly a zistite skutočnú príčinu vášho stresu

Banana

Väčšina testov je založená na otázkach, ktoré o vašej povahe povedia viac. Iste ste sa už stretli aj s obrázkovými testami, ktoré sa dostanú skrz vaše podvedomie a intuitívny výber bližšie k vašej osobnosti. Dnešný test však „prehovorí“ o dôvodoch vášho stresu. Čo je jeho hlavným spúšťačom a aké situácie sú pre vás kritické? 

Aj keď sú niektorí ľudia rodení flegmatici a iným zviera žalúdok od nervozity aj pri najmenších problémoch, na každého z nás aspoň občas doľahne stres. Jednému nie je príjemná už len obyčajná tlačenica v mestskej hromadnej doprave, iný nezvláda nátlak svojho nadriadeného. Ako ste na tom vy?

Stačí, ak si vyberiete jeden z uvedených obrázkov, ktorý sa vám páči najmenej. Neuvažujte však dlho a konajte intuitívne. Nechajte za seba prehovoriť podvedomie.

flickr.com

Najväčším spúšťačom stresu je pre vás konflikt s ľuďmi vo vašom okolí. Nezáleží na tom, či máte nedorozumenie s priateľkou alebo so svojím bratom či kolegyňou v práci. Negatívne situácie v medziľudských vzťahoch vás vedia potrápiť veľmi dlhú dobu.

Konfliktné a vypäté situácie vás natoľko stresujú, že ich často odkladáte a riešenie presúvate na neskôr. K danej situácii sa neustále vraciate a polemizujete nad jej rôznymi závermi alebo si predstavujete, čo by bolo, ak by ste sa zachovali inak. To všetko vás nesmierne vyčerpáva a nerobí vám dobre. Naučte sa negatívne situácie riešiť ihneď, keď vzniknú a následne sa s prípadom nadobro rozlúčte. Vezmite si ponaučenie, no k veci sa nevracajte.

littlerock.af.mil

Stres vám spôsobujú situácie pri ktorých musíte za niečo zodpovedať. Ak máte veľa zodpovednosti v domácnosti, skúste sa s partnerom porozprávať o spravodlivom prerozdelení kompetencií a úloh. Tým, že máte na pleciach naložené úlohy zodpovedáte za celú rodinu a príliš vás to vyčerpáva. Rovnaká situácia môže nastať v práci, ak nesiete zodpovednosť za administratívne úkony, vašich podriadených alebo iné dôležité veci. Naučte sa čeliť náročným situáciám a nebojte sa prípadnej prehry. Ak sa vám niečo nepodarí, jednoducho sa z toho do budúcna poučte a berte to ako novú skúsenosť, ktorá vás niečomu priučila.

flickr.com

Prevláda u vás stres, ktorým vám dáva telo najavo, že by ste mali spomaliť a viac sa venovať správnej životospráve. Takýto stres vzniká ako dôsledok nezmyselných diét, zlého stravovania alebo nedostatku živín, ktoré kvôli zlej strave neprijímate. Možno si nedávate pozor na pitný režim alebo veľmi málo spíte. Rušný životný štýl a množstvo povinností možno spôsobuje, že čas na jedlo si nájdete až večer. Tak či onak, mali by ste viac dbať o svoj organizmus, ktorý takúto záťaž dlhodobo neznesie. Vyčleňte si čas na seba bez povinností a každý deň chvíľu zrelaxujte alebo sa aspoň plnohodnotne vyspite. Inak si koledujete o vážnejšie problémy a každým dňom, kedy telu spôsobujete stres vám ono vyšle „odplatu“ prostredníctvom podlomeného zdravia.

pixabay.com

Stres a panika u vás najčastejšie zavládne, ak sa stretávate s ľuďmi, ktorí zbytočne preháňajú a zveličujú. Jednoducho ste príliš otvorená problémom všetkých naokolo a nevedome nasávate ch negatívny postoj. To všetko vás vyčerpáva a uberá vám na energii. Tak isto vám stres spôsobuje nadbytok obrovského množstva informácií z každej strany. Veľa povinností a údajov v práci, problémy manžela a detí a čerešničkou na torte sú napríklad večerné správy a negatívne novinky z celého sveta. Nasávate tak kvantum „zlého“ a váš organizmus je v strese. Skúste častejšie vypnúť a vyčistiť si myseľ. Ak každý deň neuvidíte správy zo sveta a domova svet sa nezrúti a vaša kamarátka si s problémami poradí aj bez toho, aby sa vám musela hodinu spovedať. Naučte sa ľuďom povedať nie a nájsť si viac času na mentálny oddych.

flickr.com

Na vznik stresu u vás najviac vplývajú emócie, ktoré prežívate veľmi silne. Najmä negatívne situácie alebo ťažké životné straty sú pre vás najväčším spúšťačom a vec následne riešite príliš dlho, čo len predlžuje dobu, kedy ste pod veľkým psychickým tlakom. Často však môže ísť aj o vaše fóbie – ak nemáte radi stiesnené priestory, tlačenicu ľudí vo verejnej doprave alebo masy ľudí v nákupných centrách alebo na vianočných trhoch. Pocity úzkosti alebo negatívne dojmy z nešťastia iných vás doslova pohlcujú. Snažte sa naučiť identifikovať situáciu, ktorá vo vás stres alebo úzkosť vyvoláva a ak to nie je nutné, nezotrvávajte v nej dlhšie, ako je treba. Uvedomte si, že všetko je pominuteľné a aj keď sa možno momentálne necítite dobre, po búrke vždy príde slnko. Naučte sa pozerať do budúcnosti s pozitívnymi očakávaniami.

Rada na záver:

commons.wikimedia.org

Aj keď je spúšťač stresu u každého rôzny a konkrétne situácie sa líšia natoľko, že vyžadujú rozdielne riešenia, so stresom môžete zabojovať často i veľmi jednoducho. Najnovšou pomôckou na odbúrania stresu sú antistresové maľovanky pre dospelých. Na trhu dnes dostanete samostatné maľovanky vo forme zošitov či kníh ale i praktické diáre obsahujúce strany s obrázkami, ktoré si môžete vymaľovať kdekoľvek a kedykoľvek. Vráťte sa na chvíľu do detských čias a zabudnite na všetky povinnosti a negatíva pri pokojnej činnosti a príjemných farbách.

Pozri aj: Psychologický TEST: Vidíte na obrázku dve tváre? Vaša odpoveď odhalí či trpíte psychickou poruchou

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)

Najnovšie články