Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Bez ohľadu na všetko ostatné, práve raňajky naštartujú váš organizmus do nového dňa a ovplyvnia to, aký výkon podáte. V súčasnosti sa ozýva čoraz viac hlasov, ktoré tvrdia, že raňajkovať je zlé a nášmu telu to škodí. Opak je pravdou a tieto dôvody vás o tom presvedčia.
Mnohí z nás s tvrdením, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa, súhlasí, no ruku na srdce. Koľkí z nás toto heslo aj skutočne praktizujú? Raňajky sa v súčasnosti netešia veľkej popularite a zaslúžila sa o to hektika, ktorú dennodenne prežívame. Rannú dávku energie odkladáme na neskôr, lebo by sme museli skôr vstať, utekáme do práce, prípadne zaviesť deti do školy. V tom zhone si však vôbec neuvedomujeme, že z raňajok sa stal obed, pretože naše prvé jedlo sa nám podarí dostať do úst pred obedom. Neexistuje nič horšie, ako tento spôsob.
Chorá populácia
Odborníci sa touto témou zaoberali a zaoberajú už dlhé roky a zatiaľ všetky výsledky dokazujú, že raňajky nám nielenže dodajú energiu na štart do nového dňa, ale sú aj aktívnymi bojovníkmi proti narastajúcej obezite, ktorá postupne pohlcuje všetky národy. Už novorodenci prichádzajú na svet s kilami navyše a poďakovať sa za to môžu jedine nesprávnej životospráve svojich mám.
Raňajky pomôžu schudnúť
Pravidelný prísun potravy ráno pred odchodom do práce či za povinnosťami dokázateľne pomáha zabraňovať pribúdaniu kíl na váhe. Vedci upozorňujú na to, že ľudia v produktívnom veku, ktorí vynechávali raňajky, po štvrtej dekáde začali naberať na váhe a skončili s obezitou. Naopak tí, ktorí raňajkovali a navyše raňajkovali jedlo s vysokým podielom bielkovín, jedli menej počas dňa a udržiavali si štíhlejšiu líniu. Mnohí z nich na večeru nepotrebovali jesť nič.
Zvýšené kognitívne funkcie
Okrem toho je vedecky preukázané, že raňajky zlepšujú pamäť. V dobe, kedy sa v každej druhej rodine stretávame s Alzheimerovou chorobou, by sme mali dbať na pravidelný prísun rannej stravy. Ak sa nadopujete potravinami ráno, zvýšite tak svoju koncentráciu a iné mentálne schopnosti. Navyše budete výkonnejší a bude sa vám v práci dariť plniť si úlohy vyrovnanejšie a s prehľadom. Najprv prázdny žalúdok a potom preplnený žalúdok. Toto skutočne nikomu na práci schopnosti nepridá.
Raňajky zlepšujú náladu
Menej nervozity, menej stresu a viac endorfínov. Ak sa ráno doma najete, kým prídete do práce, časť jedla vám vytrávi a tá zvyšná časť vám dodá nielen energiu, ale aj dobrú náladu. Vplyv prijatých živín tak môžete sledovať predovšetkým v dopoludňajších hodinách. Práca s lačným žalúdkom nie je žiadna sranda.
Prinavrátia dlhovekosť
Veľké percento ľudí, ktorí sa dožívajú osemdesiatky a vyššieho veku, vám povie, že celý život pravidelne raňajkovali. Áno, je dokázané, že raňajky zvyšujú vek, ktorého sa môžeme dožiť. Tí, ktorí sa dnes pýšia ôsmimi krížikmi na chrbte, zhodne tvrdia, že celý život raňajkovali jedlá, ktoré neboli žiadne diétne dobrotky. Naopak, ráno si dopriali slaninku, vajcia či iné vysoko kalorické potraviny.
Imunitný systém ako lusk
Ranný rozjazd pri stole znižuje riziko nákazy zvonku. V praxi to znamená, že ľudia, ktorí raňajkujú, nemajú taký oslabený imunitný systém ako tí, ktorí do ranného autobusu nastúpia hladní. Prechladnutie, chrípka, hypoglykémia či hypotenzia. Vážne to chcete riskovať?
Aktívny metabolizmus
Jesť hutné jedlo po zobudení spúšťa proces spaľovania tukov v tele. Nepomáha to len chudnutiu, ale predovšetkým udržuje metabolizmus vášho organizmu zdravý a výkonný. Energiu nadobudnutú pri stole ocenia aj ľudia, ktorí športujú.
Rodina nadovšetko
Raňajkovanie zlepšuje vzťahy v rodine. A to hlavne vtedy, keď k stolu zasadáte spoločne. Nie je nič lepšie ako povedať si pár teplých slov každý deň pri raňajšej praženici či pečive so šunkou. Okrem toho trávite so svojimi blízkymi viac času, čím vaše rodinné putá silnejú.
Dajte nám vedieť, ako je to s raňajkovaním u vás.
Pozri aj: Vzala ihlu, niť a korále. To, čo z toho vzniklo nám vyrazilo dych
zdroj: babskeveci.sk (Monika), shareably.net
Nahlásiť chybu v článku