Rodičia školopovinných detí si poriadne priplatia. Štát bude zrejme krátiť dôležitý príspevok

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Rodičia si za učebnice pre svoje deti zaplatia oveľa viac, ako doteraz. Ministerstvo školstva zverejnilo sumu, ktorou v budúcom školskom roku prispeje a školy nie sú nadšené.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TV Noviny. Ministerstvo plánuje prispieť na učebnice len polovicou toho, čo dostali v tomto roku. Podľa Daniela Bútoru, šéfa rezortu, sa suma môže zmeniť, no nevedia to garantovať. Na učebnice štvrtáka išlo teraz 16 eur a na nové knihy to teraz vychádza len 7,50.

Suma je veľmi malá

Škrty prichádzajú aj pri stredoškolských knihách, a to z 11 eur na 6 eur. Pre školy to predstavuje veľký problém. Už predtým považovali príspevky od štátu za nedostatočné, a keď sa sumy zoškrtajú, bude to ešte väčší problém. Na jedného žiaka treba podľa odhadov 40 eur, a teraz je tá suma 7,50. Za to si nekúpia učebnice ani na dva predmety. Školy teda majú len dve možnosti. Buď ich neobjednajú vôbec, alebo ich doplatia rodičia.

V minulom roku boli podľa nového ministra na učebnice využité peniaze, ktoré sa ušetrili inde, a preto bol príspevok vyšší. Daniel Bútora uviedol, že suma taká zostane, alebo bude vyššia, ale nevie potvrdiť ani jedno. Všetko záleží od rokovaní s ministerstvom financií. Školy nakúpia knihy na výučbu cudzích jazykov za 3,5 milióna eur.