Šaty, ktoré mala prezidentka Zuzana Čaputová pri stretnutí s pápežom v sebe niesli silné posolstvo. Všimli ste si to aj vy?

Hyriaková Kristína

Foto: Instagram (zuzana_caputova)

Prezidentka Zuzana Čaputová sa opäť stretla s pápežom Františkom. Navštívila ho vo Vatikáne a pri tejto príležitosti mu doniesla tiež niekoľko darov.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Pápežovi Františkovi som počas dnešnej osobnej audiencie vo Vatikáne darovala obraz sv. Františka, vianočné ozdoby z Čadce či tradičné sviatočné pečivo, upečené v sociálnom podniku,“ napísala prezidentka na sociálnej sieti.

Aký význam majú darčeky?

Obraz sv. Františka z Assisi je od Doroty Sadovskej, ktorá zároveň vytvorila aj motív oltára na svätú omšu v Šaštíne počas minuloročnej návštevy pápeža Františka na Slovensku. Tradičné vianočné pečivo slovenských domácností upiekli zamestnankyne a zamestnanci s mentálnym znevýhodnením zo sociálneho podniku Bivio v Bratislave. Súčasťou boli tradičné medovníky, vanilkové rožky, makovníky či linecké pečivo. Ručne vyrábané sklenené vianočné ozdoby pre pápeža Františka pochádzajú z výrobného družstva Okrasa v Čadci, kde má výroba ozdôb z fúkaného skla tradíciu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Takto prebiehalo stretnutie

„Naše dnešné stretnutie bolo ľudsky blízke a rozhovor s ním bol hlboký a inšpiratívny. Žijeme ťažké časy a lepšie cez ne prejdeme, keď všetci tí, ktorí to cítia rovnako, budú otvorení spolupráci a porozumeniu. Keď sa nebudeme uzatvárať do našich názorových svetov, keď sa nebudeme navzájom povyšovať, ale napriek odlišnosti rešpektovať. Vždy máme voľbu, ako sa zachovať. Ako vo svojom dnešnom odkaze pre Slovensko povedal Svätý Otec – jednota je dôležitejšia než konflikt. Pápež František má Slovensko veľmi rád a ďakuje za dni strávené u nás doma minulý rok. Boli pre neho veľkým povzbudením,“ napísala na sociálnych sieťach.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Mnohých ľudí opäť zaujali šaty, ktoré mala na sebe. Opäť musela dodržať protokol, ktorý pri takomto stretnutí predpisuje čiernu farbu. Šaty boli o to výnimočnejšie, keďže išlo o tie isté, ktoré mala na sebe v septembri minulého roka, keď sa s pápežom lúčila. Opäť teda ukázala, že nemusí mať neustále na sebe nové šaty, čiže sa drží udržateľnosti a šetrenia. Takto však nadviazala aj na ich posledné stretnutie. Šaty sú z dielne Borisa Hanečku a tieto odkazujú na kostol v Šaštíne a na pietnosť.

Najnovšie články