Seniori dostanú pridané. Sociálna poisťovňa zvyšuje penzie, minimálnych dôchodkov sa to však netýka

SITA

Foto: unsplash

Dôchodcovia dostanú v novom roku vyššie dôchodky. Sociálna poisťovňa vyplácané dôchodky zvýši o 3,6 % automaticky, o valorizáciu teda nemusia osobitne žiadať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dôchodok v novej výške dostanú v obvyklých januárových výplatných termínoch. Sociálna poisťovňa im zároveň v januári budúceho roka zašle aj písomné rozhodnutie.

Zvýšené dôchodky dostane viac ako 1,4 milióna poberateľov dôchodkov. Novopriznávané dôchodky, o ktorých bude Sociálna poisťovňa rozhodovať v budúcom roku, sa budú valorizovať o 14,5 %. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Od čoho sa to odvíja?

Percento pravidelnej každoročnej valorizácie dôchodkov sa odvíja od porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov a pre rok 2024 aj za prvý polrok minulého roka. Štatistický úrad SR zverejnil, že percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov vlaňajška je 12,5 %.

Dôchodcovská inflácia za prvý polrok minulého roka bola 14,5 %. Pri zvýšení dôchodkov priznaných v roku 2024 sa podľa zákona o sociálnom poistení použije vyššia hodnota, teda 14,5 %. Dôchodky priznané pred rokom 2024 sa od 1. januára budúceho roka zvýšia o 3,6 %. Percento zvýšenia je určené podľa vzorca uvedeného v prílohe k zákonu, ktorý zohľadňuje mimoriadnu valorizáciu dôchodkov v roku 2023.

Zvýšený dôchodok dostanú v januári

Najnovšie články