Seniori mali dostať 14. dôchodky v novembri, stále sa ich nedočkali. Sociálna poisťovňa zverejnila, kedy ich dostanú

Kristína Hagarová , SITA

Foto: maxpixel

Mnohí seniori zostali nahnevaní. Čakali, že sľubovaný štrnásty dôchodok dostane už v novembri, avšak realita je iná. Sociálna poisťovňa ho začne vyplácať až v decembri.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál TVNoviny, štrnáste dôchodky budú vo výške 70 % z toho, čo dostali seniori v lete pre vysokú infláciu. To znamená, že dostanú od 35 do 210 eur podľa výšky dôchodku. Mnohí dôchodcovia však nie sú nadšení z toho, že dostanú peniaze neskôr a nie tak, aby im padli vhod v predvianočnom období.

Ako informuje minister práce Milan Krajniak, sociálna poisťovňa by ich nestihla vyplatiť včas, vzhľadom na to, kedy sa vyčleňovali peniaze na penzie a dodatočne museli opäť schvaľovať.

Sociálna poisťovňa zverejnila kalkulačku

Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej internetovej stránke kalkulačku na výpočet sumy štrnásteho dôchodku. Poberateľ dôchodku do nej vpíše sumu dôchodku, resp. jednotlivých dôchodkov, ktoré dostáva. Po kliknutí na políčko „vypočítať“ zistí, v akej sume mu patrí štrnásty dôchodok. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Kalkulačka umožňuje zápis aj v inej mene ako euro, pričom zabezpečí prepočet inej meny na euro. Na prepočet dôchodku z cudziny sa použije referenčný výmenný kurz určený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý bol platný 1. októbra 2022. Sociálna poisťovňa vyplatí štrnásty dôchodok automaticky, bez žiadosti penzistu.

Maximálna suma štrnástej penzie bude 210 eur, dostanú ju poberatelia dôchodku vo výške 234,42 eura a nižšie. Poberateľom dôchodku v rozpätí od 234,43 eura do 928,86 eura sa suma štrnásteho dôchodku bude znižovať až do minimálnej sumy 35,01 eura. Najnižší štrnásty dôchodok vo výške 35 eur dostanú poberatelia, ktorí dostávajú dôchodok v sume 928,87 eura a vyššie. Kalkulačku nájdete TU.