Dôchodca, ktorý chce poberať nový minimálny dôchodok vo vyššej výške, musí spĺňať niekoľko podmienok. Musí získať najmenej 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, výška jeho dôchodkových príjmov musí byť nižšia ako výška minimálneho dôchodku a musí požiadať o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohol mať nárok (napríklad poberateľka starobného dôchodku vdova musí požiadať aj o priznanie vdovského dôchodku).
Zvýšenie sa určí ako rozdiel medzi minimálnym dôchodkom a vyplácaným dôchodkom, respektíve celkovým dôchodkovým príjmom poberateľa dôchodku. Zvýšenie dôchodku = suma minimálneho dôchodku – celkový dôchodkový príjem.
Napríklad, ak niekomu Sociálna poisťovňa prizná za 42 rokov dôchodkového poistenia starobný dôchodok v sume 362,50 eura, jeho suma minimálneho dôchodku bude vyššia. Poisťovňa totiž súčasne posúdi nárok na zvýšenie priznaného dôchodku na sumu minimálneho dôchodku za 39 rokov obdobia dôchodkového poistenia na účely zvýšenia dôchodku na sumu minimálneho dôchodku a starobný dôchodok zvýši na sumu minimálneho dôchodku 450,40 eura mesačne.
Poistencovi Sociálna poisťovňa za 42 rokov dôchodkového poistenia prizná starobný dôchodok v sume 362,50 eura. Súčasne posúdi nárok na zvýšenie priznaného dôchodku na sumu minimálneho dôchodku za 39 rokov obdobia dôchodkového poistenia na účely zvýšenia dôchodku na sumu minimálneho dôchodku a starobný dôchodok zvýši na sumu minimálneho dôchodku 450,40 eura mesačne.
Nahlásiť chybu v článku