Seniori, pozor. Ak chcete dostať 14. dôchodok, musíte si splniť túto povinnosť

SITA

Foto: unsplash

Dôchodcovia majú povinnosť do 4. novembra oznámiť Sociálnej poisťovni sumu dôchodku, ktorú dostávajú zo zahraničia. Tento údaj poisťovňa potrebuje pre výpočet výšky štrnásteho dôchodku, ktorý penzistom vyplatí v decembri tohto roka.

Článok pokračuje pod videom ↓

V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. Pre zjednodušenie tohto procesu pre nich Sociálna poisťovňa už tradične pripravila aj elektronický formulár. Seniori, ktorí dostávajú dôchodky len zo Sociálnej poisťovne, nemusia Sociálnej poisťovni nič oznamovať, sumu dôchodku im vypočíta a zašle v ich obvyklých decembrových výplatných termínoch automaticky, bez osobitnej žiadosti.

Dôležité je splniť si túto povinnosť

Elektronický formulár je podľa hovorcu poisťovne dôležité vyplniť a odoslať do 4. novembra tiež preto, aby štrnásty dôchodok poisťovňa nevyplatila vo vyššej sume, ako stanovuje zákon. Poberateľ dôchodku, ktorému by Sociálna poisťovňa túto dávku vyplatila vo vyššej sume, je zo zákona povinný vrátiť sumu, ktorá sa nemala vyplatiť. Postup na oznámenie sumy dôchodku z cudziny je pohodlný, bez potreby osobnej návštevy pracoviska Sociálnej poisťovne.

„Je potrebné použiť už známy eFormulár, ktorý je už v súčasnosti dostupný na webovom sídle Sociálnej poisťovne. Po zapísaní základných identifikačných údajov dôchodcu do príslušných častí eFormulára treba uviesť údaje o dôchodku z cudziny a eFormulár odoslať Sociálnej poisťovni,“ dodal hovorca poisťovne.