Táto skupina seniorov bude mať od roku 2023 vyšší dôchodok. Pozrite sa, či medzi nich patríte aj vy

Kristína Hagarová

Foto: maxpixel

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala kritizovaný zákon o rodičovskom bonuse. Už od roku 2023 by tak mali mnohí seniori dostať vyšší dôchodok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TVNoviny, kto má pracujúce deti na Slovensku, dostane vyšší dôchodok. Peniaze navyše pritom dostanú rodičia na dôchodku po prvý raz budúci rok. Deti to nebude stáť nič navyše a ak neodmietnu, štát bude rodičom seniorom automaticky posielať 1,5 % z ich hrubého platu spred dvoch rokov.

Zadali aj maximálnu sumu

Maximálne sa bude brať do úvahy príjem 1450 eur mesačne, z tohto by otec aj mama dostávali mesačne 22 eur. Pokiaľ ste zarábali 1000 eur mesačne, je to 15 eur. Čím viac pracujúcich detí, tým lepší budú mať dôchodok. Pokiaľ majú rodičia deti, ktorú sú zdravotne postihnuté, nezamestnané, robia v zahraničí alebo v ozbrojených zložkách, toto sa ich netýka. Mnohé seniorské organizácie to považovali za diskrimináciu.

Prezidentka má k zákonu výhrady

Prezidentka zákon podpísala, no má k nemu výhrady a upozorňovala na to, že sa na niektoré skupiny seniorov zabudlo, preto na nich treba myslieť. Tento zákon znamená, že si polepší viac ako 800-tisíc seniorov. Rodičia pracujúcich detí budú dostávať bonus pravidelne každý mesiac aj so svojím dôchodkom.