Martinus zatvára kníhkupectvá. Dúfam, že idem urobiť najdrahšiu chybu v živote, píše majiteľ

Kristína Hagarová

Foto: Facebook (Martinus)

Napriek tomu, že sa veľmi veľa zamestnancov sťažuje na to, že ich zamestnávatelia pristupujú k hrozbe koronavírusu veľmi ľahkovážne a tvária sa, že sa nič nedeje, nie je to prípad každého. Mnohí svojim zamestnancom rušia služobné cesty a nariaďujú pracovať z domu, pokiaľ je to možné.

Najnovšie však na Facebooku koluje správa od najväčšieho predajcu kníh na Slovensku, Martinusu. Ten zverejnil vyhlásenie CEO, Michala Meška, ktorý by sa mal stať príkladom pre všetky ostatné firmy.

Možno budeme za bláznov

„Tento status som mal rozpísaný, keď bratislavský kraj a chvíľu na to štát oznámil, že na víkendy prikazuje zatvoriť obchodné centrá. Konečne! My od zajtra skracujeme otváracie hodiny vo všetkých našich kníhkupectvách. Cez víkend budú Martinusy zatvorené úplne a je veľmi možné, že ich rovno necháme všetky zatvorené na týždeň aj po víkende, bez ohľadu na úrady. Možno budeme všetci za bláznov.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Martinus (@martinus_sk),

Nechcem tu taliansky scenár

„Možno robíme zbytočnú paniku. Možno. Viem, že naše rozhodnutie samotné nezvráti exponenciálny nábeh krivky vírusu. Ale ak tomu môžeme svojou štipkou pomôcť, tak to robíme. Nechcem tu mať o 2 týždne taliansky scenár, fakt nie. Ľudia v Martinuse, ktorí môžu robiť z domu, robia povinne z domu už od začiatku týždňa. Ale potom máme stovky tých, ktorí takú možnosť nemajú a sú v prvej línii so zákazníkmi.“ Podľa príspevku však internetový predaj funguje ďalej, napriek tomu, že prijali množstvo ďalších opatrení, ako je napríklad dezinfikovanie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Martinus (@martinus_sk),

Chránia zamestnancov a rodiny

Všetko to však robia preto, aby ochránili svojich zamestnancov a ich rodiny, bez ohľadu na cenu. „Neviem presne povedať, koľko nás to bude stáť. V odhadoch sme sa dostali na stratu 35-50 tisíc eur týždenne… Minimálne prvý týždeň pôjde všetkým zamestnancom, ktorí kvôli tomu budú musieť zostať doma, plný plat, bez potreby brať si dovolenku. Ďalšie týždne? Verím, že to budeme vedieť ako firma ťahať bez zásadného dopadu na ľudí čo najdlhšie.“ Podľa neho by sme mali všetci pristupovať k týmto veciam zodpovedne, pretože sme súčasťou jednej krajiny a jedného sveta, ktorý čelí obrovskej hrozbe.

Ku knihám sa ľudia dostanú

Ku knihám sa ľudia ešte nejakú chvíľu v kníhkupectvách a aj v odberných miestach dostanú. No napriek tomu Michal všetkým radí, aby zvážili či je to naozaj nevyhnutné. Všetci, ktorí podľa neho môžu zostať doma, by tak mali urobiť. „Ale ak môžete, zostaňte doma už teraz. Objednajte si ich cez internet. Alebo ešte lepšie, prejdite svoj nočný stolík či knižnicu a čítajte knižky, ktoré tam už určite máte a nebol na ne pri všetkom zhone čas. Buďte so svojimi deťmi. Rozprávajte im príbehy, ktoré rozprávali rodičia vám. Rád sa budem v tomto celom mýliť. A bodaj by to bola moja najdrahšia biznisová chyba v živote.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Martinus (@martinus_sk),

Je jasné, že pre firmy a zamestnávateľov je toto naozaj obrovský krok a veľmi ťažké rozhodnutie. Mnohí by chceli, aby sa pracovalo až do odpadnutia a sú presvedčení o tom, že situácia predsa len nie je až taká vážna. Je však dôležité, aby sme všetci robili preventívne opatrenia. Obmedzenia oznámilo aj vydavateľstvo Slovart.

1
Komentovať