Aj keď v dnešnej dobe nám vymoženosti rôzneho druhu pomáhajú uľahčovať život a presviedčajú nás, že vďaka nim ho môžeme žiť bez obáv pred baktériami, chorobami a inými neduhmi, opak je možno pravdou. Síce sa snažíme robiť všetko preto, aby sme sa týmto nepríjemnostiam vyhli – sušíme si ruky pomocou bezkontaktných sušičov, používame bezkontaktné dávkovače mydla a svoju šálku si zakaždým precízne umyjeme v dreze – práve tieto činnosti môžu byť neraz príčinou našich problémov.
Napriek tomu, že si o niektorých hygienických návykoch myslíme, že ich dodržiavaním dokážeme chrániť seba i svojich blízkych, výskumy dokazujú pravý opak. Toto je 10 bežných návykov, ktorým by ste sa v budúcnosti mali radšej vyhnúť.
Namáčate riad do umývadla
Umývadlo v kuchynskom dreze je skvelou živnou pôdou pre množstvo baktérií, ako sú napríklad E.coli, salmonela alebo stafylokoky. Ak chcete predísť závažným problémom s vaším tráviacim traktom a zažívacím ústrojenstvom, umývadlo by ste mali vyčistiť nielen po kontakte so znečisteným riadom, ale tiež s niektorými druhmi jedla – rybami, surovým mäsom, mliečnymi výrobkami či zeleninou. Kopec namočeného riadu v kuchynskom dreze je teda určite riešením jednoduchým, no zároveň veľmi nebezpečným.
Cvičíte s make-upom na tvári
Ak ste zvkyknutá namieriť si to z práce alebo zo školy rovno do fitness centra a niekedy sa vám stane, že si doma zabudnete prípravky na odlíčenie, možno by ste si to mali jednoducho poznačiť. Síce sa vám to môže zdať ako nepodstatná maličkosť, no nie je to celkom tak. Počas tréningu totiž vaša pokožka dýcha a tým pádom sa aj prirodzene čistí. Ak na nej však máte nanesený make-up, môže sa stať, že sa vaše póry upchajú a v dôsledku toho vás môžu čakať nepríjemné problémy s pokožkou. Pred tréningom si teda vždy nájdite čas na odlíčenie.
Sušíte si ruky pomocou sušiča
Ak navštevujete toalety na verejných miestach, akými sú napríklad nákupné centrá, reštaurácie, a podobne, určite vášmu pozornému oku neunikol fakt, že klasické papierové obrúsky na utieranie mokrých rúk už z väčšiny z nich takmer úplne zmizli a nahradili ich šikovné a moderné sušiče, ktorých sa nemusíte ani dotknúť a vďaka senzoru začnú automaticky sušiť vaše ruky. Avšak to, že tieto múdre prístroje sú také hygienické, ako sa tvária, je len ilúzia. V skutočnosti totiž zhromažďujú baktérie, ktoré sa následne šíria prúdením vzduchu a tak sa dostávajú na vaše telo, oblečenie, či dokonca do pľúc. Staré dobré papierové utierky sú teda vždy lepšou, efektívnejšou a hlavne hygienickejšou voľbou.
Mäso a zeleninu krájate na jednej doske
Mikrobiológ Charles Herb tvrdí, že obyčajná doska na krájanie má 200-krát viac baktérií než WC doska. Keď na nej totiž krájate surové mäso, zostávajú na nej baktérie salmonela a campylobacter – dve najčastejšie príčiny otravy jedlom. Preto neváhajte pri varení použiť dve dosky – jednu, na ktorej budete krájať mäso a druhú, ktorá vám poslúži na krájanie zeleniny, a rovnako si pri voľbe medzi drevom a sklom neváhajte vybrať sklo!
Umývate si ruky teplou vodou
Štúdie dokazujú, že teplota vody, ktorou si umývame ruky, neovplyvňuje ničenie mikróbov. To, čo je dôležité, je čas, ktorý umývaniu rúk venujeme. Za 5 sekúnd z nich totiž nezmyjete takmer nič, pričom za 30 sekúnd sa môžete zbaviť takmer všetkých baktérií, ktoré sa usídlili na vašich rukách. Nuž a časté umývanie rúk v horúcej vode znižuje ochrannú funkciu kože, čo sa môže prejaviť jej podráždením.
Používate kancelársky kávovar
Ak si s kolegami v práci radi doprajete čas na kávičku, buďte opatrná. Zásobník kávovaru je totiž miestom, kde sa dokážu rýchlo rozmnožovať rôzne skupiny baktérií. Aby ste predišli problémom a ochránili svoje zdravie, mali by ste zásobník pravidelne umývať a čistiť – avšak nielen teplou vodou, ale aj čistiacimi prostriedkami. Ak si chcete byť stopercentne istá, že vám nič nehrozí, vždy si môžete chutnú kávičku urobiť aj ručne.
Používate tú istú tašku na jedlo viac než jedenkrát
Ak ste zvyknutá svoj nákup rýchlo a jednoducho nahádzať do tašky a doma ho rovnako jednoducho a rýchlo vypakovať, vedzte, že v 99,9% prípadov je toto riešenie veľmi nehygienické. Takéto tašky či papierové sáčky sú totiž bydliskom množstva baktérií. Ak ste v taške či v papierovom vrecku mali mäso (aj keď v obale), existuje veľká pravdepodobnosť, že baktérie sa dostanú do ostatných potravín, a to najmä do zeleniny a ovocia. Správnou cestou je v tomto prípade používanie jednorazových sáčkov alebo nákupných tašiek, ktoré je však potrebné umyť po každom použití.
Nosíte váš telefón v kabelke
Ak sama seba presviedčate, že o vašu kabelku je perfektne postarané zvonka i zvnútra a žiadne nečistoty tam nemajú čo hľadať, ste na omyle. Lepšou voľbou je nosenie mobilného telefónu vo vrecku nohavíc či kabáta – dostane sa naň menej mikróbov, než v taške. Priemerný telefón je 10-krát viac znečistený než toaleta. Preto ho neváhajte denne utierať vlhkou handričkou.
Zimné oblečenie periete iba na jar
Spomeniete si, kedy ste naposledy prali svoje šály, čiapky a rukavice? Odborníci totiž odporúčajú prať tieto kúsky oblečenia aspoň každé 2 týždne. Tieto predmety sa totiž často dotýkajú našej tváre, a to najmä nosa a úst. Hromadia sa v nich mikróby a naša imunita je tým pádom oslabená neustálym kontaktom s nimi.
Rozmrazujete produkty pri izbovej teplote
Málokedy sa zamyslíme nad tým, ako môže teplota prostredia a rýchlosť rozmrazovania mrazených produktov ovplyvniť ich kvalitu. Napríklad nechávanie mrazených rýb alebo mäsa priamo na stole a ich rozmrazovanie takýmto spôsobom je veľmi škodlivé. Aby ste zabránili rozmnožovaniu zlých baktérií, je lepšie nechať tieto produkty rozmraziť v nádobe v priestoroch chladničky.
O škodlivosti ktorého z týchto (ne)hygienických návykov ste už v minulosti počuli? Poznáte nejaké ďalšie, pred ktorými by ste nás chceli varovať? Dajte nám vedieť.
Katuš, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku