Vysoký krvný tlak je tichý zabijak. Spočiatku o ňom ani nemusíte vedieť a neraz sa naňho príde len tak náhodou. No a potom nasleduje liečebná tortúra a zväčša sa liekov už do smrti nezbavíme. Pri hypertenzii však zaberá aj niečo celkom iné.
Teda aspoň podľa profesora Sergeja Bubnovského, známeho ruského lekára a autora mnohých knižných publikácií. Sám utiekol hrobárovi z lopaty, keď zistil, že jeho tlak ďaleko prevyšuje normy. Napočudovanie to však neurobil s liekmi, ale úplne inak.
O čo vlastne ide?
Hypertenzia je ochorenie tohto storočia. Spolu s ňou sa vyvíja aj arytmia, ischemická choroba srdca, tromboembolizmus, alebo dokonca diabetes. A tak sa srdcový sval myokard nedokáže vyrovnať s objemom a udržiavaním rýchlosti prúdenia krvi v krvnom obehu. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie nie je najčastejšou príčinou smrti rakovina, ale práve kardiovaskulárne ochorenia. Za rok to činí 17,5 milióna ľudí.
Pacienti po celom svete berú na hypertenziu tabletky, no Bubnovsky ich účinky spochybňuje. „Žiaden kardiológ na svete mi nemôže ukázať pacienta, ktorý by sa užívaním liekov na hypertenziu z ochorenia vyliečil. To znamená, že najskôr začínate s jedným druhom lieku, potom pokračujete hneď s niekoľkými.“, tvrdí odborník.
Bubnovsky uvádza, že v prvom rade je dôležití vedieť, čo vlastne hypertenzia je. Ide o preťaženie srdcového svalu myokardu, ktorý funguje presne tak isto, ako všetky svaly v tele – teda na princípe kontrakcie (sťahu) a relaxácie (uvoľnenia). Už polhodina domácej aktivity denne pomáha infarktu a mŕtvici predchádzať. Preto odborník radí každému kto na takéto ochorenie trpí cvičiť denne niekoľko cvičení, ktoré priamo ovplyvňujú rýchlosť a objem krvi v obehu. Toto pomôže obnoviť činnosť srdca tak, aby nedochádzalo k záťažovým situáciám.
Cvičenia
Na zahriatie začnite chôdzou po dome, pričom počas dvoch minút by ste mali striedať rôzne druhy chôdze – prechádzanie, poskakovanie, chodenie na špičkách, alebo na pätách. Typ chôdze striedajte po každých piatich krokoch a takisto dbajte na to, aby ste rovnomerne dýchali.
Potom si vezmite stoličku, alebo iný vyšší objekt a oprite si o ňu ruky na šírku ramien. Hlavu a pohľad fixujte pred seba a telu nedovoľte prepadnúť. Pri vdychovaní majte ruky ohnuté v lakťoch a telo spúšťajte nadol. Spolu s výdychom narovnajte ruky a zdvihnite sa vydaním zvuku „ha“.
V nasledujúcom videu si pozrite, ako presne doktor Bubnovsky vykonáva cvičenia. Ak ich budete praktizovať aspoň dvakrát za deň, vyhnete sa vysokému tlaku a časom možno vôbec nebudete musieť užívať tabletky.
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku