Slováci sú z výšky ich budúcich dôchodkov znechutení. Odborníci zverejnili, prečo je suma taká nízka

SITA

FOTO TASR - Pavol Remiaš

Mnohých Slovákov nepríjemne prekvapili údaje vo výpisoch dôchodkových spoločností k druhému pilieru. Očakávali totiž vo svojich výpisoch vyššiu výšku predpokladaného dôchodku. Dôvodom je podľa analytikov investičnej platformu Portu vysoká inflácia a dôchodkom neprospievajú ani štátne zásahy do II. piliera.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tie negatívne vnímajú aj samotní sporitelia. Napriek tomu sa mnohí z nich stále pri finančnom zabezpečení na starobu spoliehajú na štát, ukazuje prieskum na vzorke 1050 respondentov.

Mnohí si v týchto dňoch nachádzajú vo svojich schránkach výpisy z účtov dôchodkových správcovských spoločností. V nich sa uvádza aj výška predpokladanej penzie, na ktorú budú mať v budúcnosti nárok z druhého piliera. Na rozdiel od roku 2022 bol ten uplynulý vo vývoji akciových a indexových fondov pozitívny.

Môže za to druhý pilier?

„Indexové fondy priniesli v roku 2023 svojim sporiteľom výnosy blížiace sa k 20 % a potvrdili tak rokmi overenú ekonomickú poučku, že po prepade finančných trhov doteraz vždy prišiel ich rast. Garantované dlhopisové fondy síce prerobili, no po úprave úrokových sadzieb centrálnymi bankami sa dá očakávať ich rast. Aj vlaňajší vývoj v druhom pilieri však ukázal, že pri dlhodobom investovaní sú výhodnejším nástrojom akcie a pasívne investovanie do indexov má svoje opodstatnenie,“ vysvetľuje Marek Malina, analytik online investičnej platformy Portu.

FOTO TASR: Henrich Mišovič

Čo je teda za tým, že si mnohí ľudia našli vo výpisu nižšiu odhadovanú výšku budúceho dôchodku ako tomu bolo pred rokom? Mnohým totiž stúpla odhadovaná našetrená suma a predĺžil sa aj odhadovaný vek odchodu do dôchodku. „V aktuálnych výpisoch sporitelia vidia sumu budúceho dôchodku z II. piliera očistenú o infláciu. Budúci dôchodok je tak, obrazne povedané, prepočítaný na dnešnú hodnotu peňazí. Inflácii sa vyhnúť nedá a bude mať vplyv aj na penzie zo štátneho I. piliera. Preto je dobré zamyslieť sa, či vám bude dôchodok od štátu v budúcnosti stačiť,“ hovorí Marek Malina.

Ľudia sa spoliehajú na štát

Najnovšie články