Prezidentka je vo svojej funkcii už tri roky: Takýto odkaz má Zuzana Čaputová pre všetkých ľudí

TASR

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Prezidentka SR Zuzana Čaputová chce byť vo svojom ďalšom pôsobení viac hlasom tých, ktorých nie je počuť. „Politika ma učí, že do konfliktu ma budú zaťahovať bez ohľadu na moje úsilie vyhnúť sa mu. Budem teda pokračovať v pokojnom a vecnom tóne, ale s jasnými a priamymi posolstvami vždy, keď bude treba,“ uviedla na sociálnej sieti v deň tretieho výročia svojej inaugurácie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Deklarovala snahu o hodnotovú politiku. Prebiehajúce obdobie kríz nazvala Čaputová unikátnou skúškou hodnôt, trpezlivosti, ale aj rozhodnosti a správnych krokov. Najťažšie bolo pre ňu v tejto dobe podľa jej slov spojiť dve ambície, ku ktorým sa aj pri inaugurácii zaviazala.

Aké boli tri roky vo funkcii?

„Byť hlasom tých, ktorých nie je počuť, a teda prehovoriť, keď vidím, že veci nejdú dobrým smerom. A zároveň neprispievať k ďalším konfliktom v politike a štiepeniam v spoločnosti. Sama viem, že sa mi táto snaha o rovnováhu nie vždy podarila,“ zhodnotila s tým, že pre ďalšie pôsobenie vidí svoju úlohu viac v napĺňaní prvého zo sľubov.

Foto: Instagram (zuzana_caputova)

Tretie výročie inaugurácie trávi prezidentka doliečovaním sa z ochorenia COVID-19, teda „vzácnym odstupom od kolotoča činností“, ktorého je bežne súčasťou. „Boli to tri roky, pri ktorých mám pocit, že som zažila minimálne dvakrát toľko času aj udalostí. Počas tých troch rokov sa vymenili tri vlády. Prežili sme najväčšiu zdravotnú krízu za posledných 100 rokov, k tomu zdražovanie, chudoba. Napokon vojna u nášho suseda. Boli to ťažké roky pre všetkých,“ pripomenula. Občanom poďakovala za dôveru.

Najnovšie články