Mnohí seniori čakajú na dôchodok aj 4 mesiace. Penzisti sa sťažujú, Sociálna poisťovňa má pre nich jasnú odpoveď

Hyriaková Kristína

Foto: SITA

Nemôžete očakávať, že pokiaľ požiadate o predčasný dôchodok alebo odchádzate do penzie, dostanete peniaze hneď ďalší mesiac. Sociálna poisťovňa má na to, aby vám priznala dôchodok, až 60 dní.

Ako informuje portál Finsider, Sociálna poisťovňa má na priznanie dôchodku 60 dní, ale tento termín sa môže predĺžiť o ďalších 60 dní. Niektorí seniori preto čakajú na priznanie dôchodku aj štyri mesiace. Poisťovňa ako dôvod udáva dlhé čakanie na doklady zo zahraničia, ale aj nepoctivých zamestnávateľov.

Mnohí budúci penzisti sa sťažujú

Mnohí ľudia sa na sociálnych sieťach sťažujú na dlhé čakanie, pričom tvrdia, že Sociálnej poisťovni všetko potrebné predložili, no stále musia čakať. Niektorí sa pre dlhé čakanie stali neplatičmi v zdravotnej poisťovni. Predĺženie konania je však bežný úkon a čakanie sa môže predĺžiť dokonca aj na viac ako 120 dní, hoci sa to deje len výnimočne.

Poisťovňa nie je na vine

„Môže tiež napríklad nastať situácia, že si slovenský zamestnávateľ riadne neplnil svoje povinnosti, v evidencii Sociálnej poisťovne potrebné doklady chýbajú a je potrebné kvôli riadnemu rozhodnutiu nášho klienta dohľadať dokumenty ako napríklad chýbajúce evidenčné listy v archívoch, čo je časovo náročný úkon. O prerušení konania dostane poistenec písomné rozhodnutie,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Komplikácie nespôsobuje nápor žiadostí o predčasný dôchodok, s ktorým sa počítalo. Po zmene pravidiel síce poisťovňa zaznamenala zvýšený záujem, no nebol v takej miere ako koncom minulého roka.

Najnovšie články