Bola považovaná za jednu z najkrajších herečiek, dnes má 95 rokov. Týmto seriálom sa zapísala do histórie

Hyriaková Kristína

Foto: Profimedia

Angela Lansbury sa narodila 16. októbra 1925 v Londýne a dosiahla úspech za svoju divadelnú, filmovú a televíznu prácu. Svet si ju však bude pamätať hlavne zo seriálu To je vražda, napísala.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Britannica, Angela spolu so svojou ovdovenou matkou odišla do USA v roku 1940. V priebehu dvoch rokov študovala herectvo a jej filmový debut prišiel v roku 1944. Už vtedy jej výkon označili neuveriteľný a nevyspytateľný a hneď jej priniesol aj nomináciu na Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Objavila sa tiež vedľa Elizabeth Taylor ako jej sestra, no neskôr dostala nomináciu za ďalší film, Obraz Doriana Graya.

Známa pre kruté postavy

Veľmi často hrala zlé a kruté postavy, no jej herecký výkon bol nezabudnuteľný. Bola tiež označovaná za kráľovnú Broadwaya a získala niekoľko cien Tony. Podľa portálu Biography, bola známa aj tým, že často hrala postavy, ktoré sú výrazne staršie ako ona. Asi najviac sa však preslávila začiatkom roka 1984, keď hrala detektívku Jessicu Fletcher v obľúbenom seriáli To je vražda, napísala. Za túto úlohu získala niekoľko nominácií na cenu Emmy.

Získala niekoľko cien

Na Broadway sa vrátila v roku 2007 po viac ako dvoch desaťročiach a jej výkon bol označovaný za neuveriteľný. V tej dobe mala 83 rokov, no schopnosti prevyšovali jej vek. Celkovo získala až 5 cien Tony a množstvo nominácií. Čo sa týka jej osobného života, prvý raz sa vydala, keď mala 19 rokov, za hereckého kolegu Richarda Cromwella. Po niekoľkých mesiacoch sa rozviedli a neskôr sa ukázalo, že je homosexuál.

Neskôr sa vydala za herca Petera Shawa, ktorý sa tiež stal jej manažérom. Pár bol spolu viac ako 50 rokov a mali dve deti, Anthonyho a Deirdre. V roku 2003 však Peter zomrel a Angela sa dostala do depresie. Z nej ju však dostala jej kolegyňa Emma Thompson, ktorá ju obsadila do úlohy vo filme Kúzelná opatrovateľka a začala sa opäť venovať divadlu.

Najnovšie články