Slovenskí seniori by už čoskoro mali prísť o peniaze. V hre je úplné zrušenie rodičovských dôchodkov

Kristína Hagarová

Foto: unsplash/TASR

Strana Hlas zverejnila zámer zmeniť rodičovské dôchodky na dve percentá z daní, za čo schytala množstvo kritiky. Teraz hľadajú iné riešenie. Spomína sa však aj možnosť, že rodičovské penzie sa úplne vymažú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál TVNoviny, na zmenu ústavy musí koalícia presvedčiť aj opozičných poslancov. Minulý týždeň mnohých vyľakala správa o tom, že minister práce chce urobiť z asignácie dvoch percent nové rodičovské dôchodky. Až dve tretiny pracujúcich by sa rozhodli z daní prispieť radšej rodičom, ako mimovládkam.

Mnohí ľudia by prišli o peniaze

Peniaze by tak vypadli deťom či hendikepovaným ľuďom a išlo by o milióny. Podľa podpredsedu Rady vlády pre neziskové organizácie by bol výpadok približne 30 miliónov eur. Hlas síce sľúbil kompenzáciu výpadku, avšak najnovšie spomína aj zrušenie rodičovských dôchodkov, ktoré potrebujú na pokrytie 13. penzií.

Jednotný 13. dôchodok

Aby sa zmenila ústava, muselo by hlasovať 90 poslancov. Hlasy, ktoré chýbajú, chce minister práce získať zo strany SaS a z Progresívneho Slovenska. „Ak sa ústavu podarí zmeniť, rodičovské dôchodky bývalej vlády skončia po jedinom roku ich existencie. Od budúceho roka majú namiesto toho všetci starobní penzisti dostať jednotný 13. dôchodok vo výške 606 eur,“ uvádza portál TVNoviny.

Najnovšie články