Zajtra je veľmi významný deň, no takmer nikto nevie prečo. Je dôležité si ho pripomínať

TASR

Foto: pxhere

Pred 40 rokmi, 25. mája 1979, bol v New Yorku unesený šesťročný Etan Patz. Rodičia mu vtedy prvýkrát dovolili ísť samému na zastávku autobusu o dva domy ďalej. Nikdy sa ho nepodarilo nájsť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Brin ღ🥀 (@wewill_find_you_) on

V nasledujúcich rokoch začali rôzne americké organizácie pripomínať túto udalosť. Išlo o jeden z prvých prípadov v USA, keď sa fotografia nezvestného dieťaťa objavila na škatuliach s mliekom, čo malo pomôcť pri pátraní. Dátum 25. máj sa odvtedy stal symbolom pre nezvestné, neskôr aj týrané či zneužívané deti.

Od roku 2001 sa prvýkrát tento deň vo viacerých krajinách sveta pripomínal ako medzinárodný. Symbolom nezvestných a stratených detí sa stala nezábudka, na Slovensku modrý uzlík. V roku 1983 vyhlásil prezident USA Ronald Reagan 25. máj za Deň nezvestných detí. V roku 1986 tento dátum začali propagovať aj v Kanade. V roku 2001 Etana Patza oficiálne vyhlásili za mŕtveho, v roku 2010 však okresný prokurátor na Manhattane prípad znova otvoril.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Brin ღ🥀 (@wewill_find_you_) on

Americké zdroje o ňom priniesli v máji 2012 nové informácie. Miestna polícia zatkla muža, ktorý sa priznal, že pred vyše tromi desaťročiami chlapca zavraždil. Komisár Raymond Kelly 24. mája 2012 oznámil, že Pedro Hernandez sa priznal k uduseniu chlapca v pivnici menšieho obchodu, v ktorom pracoval. Telo v plastovom vreci hodil do odpadu. Polícia Hernandeza zadržala 23. mája 2012 v štáte New Jersey. Počas výsluchu sa k činu priznal. V apríli 2017 bol Hernandez odsúdený na 25 rokov väzenia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tiegrabber Podcasts (@tiegrabberpodcasts) on

V roku 2001 sa deň nezvestných detí z iniciatívy Medzinárodného centra pre nezvestné a zneužívané deti (ICMEC) pripomínal prvýkrát ako medzinárodný. Na európskom kontinente sa Medzinárodný deň nezvestných detí prvýkrát zorganizoval 25. mája 2002, a to z iniciatívy Child Focus. Ruská federácia sa prvýkrát pripojila k tomuto dňu v roku 2012. Už o rok sa Medzinárodný deň nezvestných detí v Rusku pripomínal vo všetkých jeho regiónoch.

Okrem Etana Patza sa medzi najznámejšie prípady nezvestných detí na svete zaradilo britské dievčatko Madeleine McCannová. Stratilo sa 3. mája 2007, krátko pred svojimi štvrtými narodeninami počas pobytu v portugalskom regióne Algarve. Rodina McCannovcov rozbehla medzinárodnú kampaň za nájdenie dieťaťa, ich úsilie však zostáva neúspešné. Portugalská polícia istý čas podozrievala rodičov, že spôsobili Madeleininu smrť, potom sa pokúsila záležitosť ututlať. V júli 2008 ukončila pátranie. McCannovci zažalovali detektíva Gonçala Amarala, ktorý prípad opísal v knihe. Tá napokon nemohla byť zverejnená. Zriadená bola aj webová stránka venovaná nezvestnej.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @mccannbethmaddy on

V 29 európskych štátoch vrátane Slovenska je od roku 2010 zriadená špeciálna telefonická linka s číslom 116000 pre nezvestné alebo pohlavne zneužívané deti. Na Slovensku sa nazýva Linka detskej istoty (ldi.sk) . V Belgicku sa informačná kampaň o stratených či nezvestných deťoch uskutočňuje s nezábudkami. Tie sú zároveň aj symbolom Medzinárodného dňa nezvestných detí, symbolom nádeje a spomienky. Nezábudky majú pripomínať, že na nezvestné deti sa nezabudlo.

Na európskej úrovni sa problematikou nezvestných, stratených či zneužívaných detí, ako i tých, ktoré utiekli z domu, zaoberá Európska federácia pre nezvestné a pohlavne zneužívané deti (Missing Children Europe). Z iniciatívy belgickej Nadácie pre zmiznuté a pohlavne zneužívané deti, známej pod názvom Child Focus, sa v Európe 25. mája 2002 prvýkrát konal Medzinárodný deň nezvestných detí. V roku 2007 sa do tohto projektu pripojilo Občianskeho združenie HOPE – Pomoc nezvestným.

Najnovšie články