Na tvári mala nezvyčajné hrudky, ktoré sa pohybovali a tak šla okamžite k lekárovi. To, čo zistil vás bude šokovať

Lucia Mužlová

Tento nezvyčajný príbeh bol uverejnený v New England Journal of Medicine a ide o jedinečný prípad. Neznáma žena pochádzajúca z Ruska si všimla, že na tvári sa jej zrazu objavili nezvyčajné hrudky, ktoré sa akoby pohybovali. Po tom, čo zašla k odborníkom sa zistilo, že pod kožou má parazita, červa zvaného dirofilaria repens.

Ten pri pohybe spôsobuje nepríjemné svrbenie a pálenie. 32-ročná Ruska neváhala, zašla k lekárovi a okamžite sa stala jasným prípadom pre celú štúdiu. Najskôr si zvláštnosti všimla pod ľavým okom, o päť dní neskôr to bolo na ľavom oku. Po 10 dňoch jej opuchla pera. Lekári zdokumentovali podrobne pohyb parazita na nasledujúcej fotografii, ktorá bola taktiež uverejnená v New England Journal of Medicine.

Foto: nejm.org

Ako sa jej tento paraziť dostal do tela je však otázne. Dirofilaria repens je tenký červ, ktorý vstupuje do tela hostiteľa pomocou komárov. Prípadom tohto parazita sa zaoberal aj ruský profesor medicíny Vladimir Kartašov, ktorý vďaka výskumu zistil, že medzi rokmi 1997 až 2013 bolo v Rusku a Bielorusku nájdených takmer 1300 prípadov dirofilariázy a to zvyčajne u žien, ktoré navyše žili vo vidieckych oblastiach. Napadnutie hostiteľa týmto červom teda nie je až také výnimočné. Čo sa pacientky týka, červa jej samozrejme vyoperovali a kompletne sa zotavila.

Pozri aj: Spálená žemľovka či voda so zeleninou namiesto polievky. Pozrite sa, čo servírujú naše nemocnice chorým pacientom

Lucia M., womenshealthmag.com

0
Komentovať