Viete, prečo by sme mali jesť na Zelený štvrtok niečo zelené? Dôvod je úplne jednoduchý

SITA , Hyriaková Kristína

FOTO TASR - Roman Hanc

Zeleným štvrtkom sa dnes začína Veľkonočné posvätné trojdnie, ktoré okrem dnešného sviatku tvoria Veľký piatok a Biela sobota.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je to spoločné pomenovanie dní, v ktorých si cirkev pripomína smrť Ježiša Krista na Veľký piatok, Krista uloženého v hrobe na Bielu sobotu a Kristovo zmŕtvychvstanie na Veľkonočnú nedeľu. Všetky dni majú bohatý liturgický obsah a symboliku.

Podstata Zeleného štvrtku

Podstatou Zeleného štvrtku je spomienka na ustanovenie Sviatosti Oltárnej i sviatosti kňazstva. v dnešný deň predpoludním slúžia biskupi sväté omše so všetkými kňazmi svojich diecéz. Vo štvrtok večer slávil Ježiš poslednú večeru so svojimi učeníkmi, pričom ustanovil dve sviatosti, a to sviatosť kňazstva a sviatosť eucharistie, respektíve premenil chlieb a víno na svoje telo a krv. Súčasne takto odovzdal apoštolom kňazskú moc so slovami: „Toto robte na moju pamiatku.“

Foto: unsplash

Symboly

Omša je tiež známa obradom umývania nôh dvanástim mužom. Obrad pochádza z čias svätého Gregora Veľkého, ktorý denne hostil dvanásť žobrákov. Týmto dňom, ktorý dostal svoje pomenovanie pravdepodobne podľa zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš Kristus modlil pred svojím zatknutím, sa začína veľkonočné trojdnie.

Foto: unsplash

V Zelený štvrtok tiež prestávajú zvoniť zvony ako znak spoluúčasti s utrpením Krista. Ich zvuk sa ozve až na slávnostnú Glóriu počas vigílie vzkriesenia na Bielu sobotu. Po skončení omše si kresťania pripomínajú Ježiša ako v Getsemanskej záhrade bdie v modlitbe. Apoštoli od únavy zaspali a Ježiš zostal sám. Túto udalosť symbolizuje nielen otvorený prázdny svätostánok, zhasnuté večné svetlo pred ním, ale aj obnažovanie oltárov a odnášanie všetkých predmetov z nich.

Prečo jeme zelené?

Počas Veľkej noci sme zvyknutí na to, že máme na stoloch rôzne veci, ktoré veľmi často zaťažujú náš žalúdok. Každý má iné zvyky. Niekto uprednostňuje rezne a šalát, iní majú zase vlastné tradície, ktorých sa držia každý rok. Je však tradíciou, že na Zelený štvrtok by sme mali mať na stole niečo zelené, často špenát. Dnes sa to už obmieňa a mnohí ľudia si dajú cuketu alebo rukolu.

Foto: unsplash

Dôvod je však jednoduchý, teda aby boli ľudia počas celého roku zdraví. Zelený štvrtok však nie je zelený kvôli jedlu, svoj pôvod má v katolíckej cirkvi. Sväté omše sú v dnešný deň známe tým, že sa ich týka obrad umývania nôh 12 mužom olejom, ktorý sa vyrábal zo zelených rastlín.

Najnovšie články