Žena zvyčajne odchádza na materskú dovolenku približne šesť týždňov pred očakávaným pôrodom. Mnohé budúce matky sa už v tejto dobe na prácu veľmi necítia, hormóny im pracujú a ich telo aj myseľ sa začína pripravovať na to, že budú mať čoskoro dieťa. Muž to zvyčajne prežíva so ženou, no napriek tomu sa ich pocity nedajú porovnávať.
Žena po pôrode potrebuje svojho partnera
V poslednej dobe sa na Slovensku neustále viac hovorí o otcovskej dovolenke. Mnohí ľudia nad tým krútia hlavou a tvrdia, že na Slovensku je niečo také len hudbou budúcnosti. Momentálne musí zamestnávateľ poskytnúť otcovi platené voľno na prepravu matky do pôrodnice a naspäť. Inak nemá žiadnu povinnosť poskytnúť otcovi platené alebo neplatené voľno po narodení dieťaťa. Mnohé ženy, ktorým sa narodilo prvé dieťa, by však možnosť plateného voľna pre svojho partnera privítali. V prvých dňoch po pôrode sa ženy často cítia osamelé a nevedia, čo skôr, takže je pre ne jednoznačne najlepšie, keď pri sebe môžu mať svojho partnera. Len máloktorej žene je to však umožnené.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
„Po prepustení z nemocnice prišiel stres.“
„Prvé dni po pôrode som bola v nemocnici, kde som nebola v strese, lebo som bola pod dohľadom sestier a doktorov. Po prepustení stres prišiel. Veľmi mi pomohlo, že na pár dní ku mne prišla mama a priateľ ostal doma. Neviem si predstaviť, ako by som zvládla prvé dni po prepustení z nemocnice bez partnera. Určite som za to, aby mali možnosť ostať doma so ženou a dieťaťom aspoň dva týždne. Už len po psychickej stránke to žene veľmi pomôže. Tak isto po fyzickej keďže po pôrode je ubolená a unavená,“ povedala čerstvá mamička Romana K.
V tom, že matka by mala mať niekoľko dní po pôrode svojho partnera, sa zhodujú aj vedci. Podľa novej štúdie, o ktorej píše New York Times, by mali zamestnávatelia poskytnúť druhému rodičovi niekoľko dní plateného voľna. Švédsky zákon z roku 2012 umožňuje mužom zostať so svojimi partnerkami doma až 30 dní po pôrode, podľa potreby. V prvých šiestich mesiacoch od uvedenia zákona poklesol počet matiek s úzkosťami až o 26%. Taktiež došlo ku poklesu hospitalizácii a návštev u špecialistov. Z výskumu vyplýva, že zo psychologického hľadiska je pre ženu oveľa menej stresujúce, keď môže mať svojho partnera doma aj niekoľko dní po pôrode. Na Slovensku je však niečo takéto len predmetom diskusií.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Aký je rozdiel medzi materskou a rodičovským príspevkom?
Mnohí ľudia si myslia, že materská a rodičovský príspevok je to isté, no nie je to pravda. Ako uvádza portál Finance, je vyplácaný rôznymi inštitúciami, ale rozdielny je aj účel.
- Materskú vypláca sociálna poisťovňa a podmienkou je, aby bola žena nemocensky poistená počas dvoch rokov pred pôrodom minimálne 270 dní nepretržite. Poistné a nemocenské poistné si platí sama alebo jej ho platí zamestnávateľ. Materskú môže poberať do tretieho roku dieťaťa, a potom prirodzene prejsť na rodičovský príspevok.
- Rodičovský príspevok zabezpečuje úrad práce sociálnych vecí a rodiny. S platením nemocenského poistenia nesúvisí. Podľa zákona sa štandardne vypláca do tretieho roku života dieťaťa, do šiesteho ak je zdravotný stav dieťaťa nepriaznivý.
- V oboch prípadoch však nezabudnite na to, že potrebujete potrebné žiadosti.
Kedy nemáte nárok na materskú?
Ak ste neplatili nemocenské poistenie 270 dní nepretržite dva roky pred pôrodom, nemáte nárok na materskú. Väčšinou sa to týka žien, ktoré boli nezamestnané alebo študovali. Aj tak však môžu dostávať rodičovský príspevok, dostanú ho však až potom, čo sa dieťa narodí.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Čo môže robiť otec?
Pre mnohých ľudí je stále neznáme, že aj otec má nárok zostať na materskej dovolenke, rovnako ako žena. Občas sa stane, že niekto vníma muža na materskej ako otca v sukni. Bežne sa to väčšinou robí tak, že na materskej zostáva hlavne človek, ktorý zarába menej. Niekedy sa rodičia medzi sebou dohodnú a materskú si rozdelia na polovice. To znamená, že jednu polovicu času na materskej strávi žena a jednu muž. Zvyčajne to býva tak, že kým je dieťa ešte veľmi malé, zostáva s ním doma mama a keď trochu odrastie, je s ním otec.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Otec na materskej
Zo zákona má otec nárok na rovnaké podmienky ako matka dieťaťa. Avšak napriek tomu existuje medzi otcom a matkou na materskej rozdiel. Sociálna poisťovňa na svojej stránke informuje o tom, že žena spravidla býva na materskej 34 týždňov, otec však len 28 týždňov. Výnimkou v oboch prípadoch je, ak je rodič sám alebo prebral do starostlivosti viac detí. V prípade slobodných matiek je to 37 týždňov, v prípade slobodného otca 31 týždňov. Ak sa stará matka o viac detí, môže byť na materskej 43 týždňov, otec 37. Rozdiel je podľa portálu Relia aj v nástupe na materskú. Kým matka môže na materskú nastúpiť šesť týždňov pred dňom pôrodu. Otec môže nastúpiť na materskú až šesť týždňov po pôrode, čiže po šestonedelí. Čo sa týka práce, platí presne to isté, čo aj pri matke. Pri preberaní materskej nesmie matka ani otec zarábať. Výnimku tvorí živnosť, tú prerušovať nemusíte.
Nahlásiť chybu v článku