Štát seniorom začal vyplácať 13. dôchodky: Dostať môžu až 300 eur, takéto sú podmienky

SITA

Foto: unsplash

Trinásty dôchodok dostanú penzisti zo Sociálnej poisťovne už tento mesiac. Nepôjde tak o predvianočnú dávku, ktorú im poisťovňa v minulých rokoch vyplácala až v novembri. Mnohí seniori sú nespokojní a tvrdia, že týmto krokom vlastne žiadnu pomoc od štátu nedostali.

Vyplýva to z novely zákona o trinástom dôchodku, ktorú v stredu schválil parlament. Skorším vyplatením trinástej penzie vláda reaguje na rekordnú infláciu na Slovensku, ktorá v marci medziročne presiahla 10 percent.

Dostať môžu aj 300 eur

Suma trinásteho dôchodku predstavuje od 50 eur do 300 eur. Trinástu penziu v maximálnej výške 300 eur dostávajú tí poberatelia dôchodku, ktorých dôchodok nepresahuje výšku životného minima.

Aktuálne ide o sumu 218,06 eura, od júla by sa však mala suma životného minima zvýšiť. Výška trinástej penzie sa počíta podľa zákonom stanoveného vzorca. Čím je mesačný dôchodok vyšší, tým je trinásta penzia nižšia. Penzisti s najvyššími dôchodkami dostávajú trinástu penziu v sume 50 eur. V novembri minulého roka išlo o tých dôchodcov, ktorých penzia presiahla 912,50 eura.

Najnovšie články