Tisíce seniorov si môžu prilepšiť a ani o tom nevedia. Musia na to splniť niekoľko podmienok a poslať žiadosť Sociálnej poisťovni.
Ako informuje Sociálna poisťovňa, poberatelia invalidného dôchodku môžu kedykoľvek požiadať o zvýšenie dôchodku. Musia však na to splniť podmienky a nerozhoduje to, či si myslia, že majú málo peňazí, alebo že majú pocit, že sa im prihoršilo. Nemusia dokonca ani čakať až do vopred určeného termínu kontrolnej lekárskej prehliadky.
Musia splniť podmienky
Žiadosť o zvýšenie invalidného dôchodku sa nepodáva samostatne, zvýšiť invalidný dôchodok môže Sociálna poisťovňa len na základe zhoršenia zdravotného stavu. V tomto prípade dôchodca sám z vlastnej iniciatívy požiada o prehodnotenie zdravotného stavu a zvýšenie invalidného dôchodku, nečakajúc na nasledujúci termín kontrolnej zdravotnej prehliadky.
V prvom rade musí tento dôchodca ísť na lekárske vyšetrenia k špecialistom, ktorí objektívne zdokumentujú prípadné zhoršenie jeho zdravotného stavu. Vyšetrenia u príslušných špecialistov podstúpi v závislosti od jeho diagnózy.
Následne musí napísať neformálnu (vlastnými slovami, bez vypĺňania predpísaného formulára) písomnú žiadosť o prehodnotenie zdravotného stavu a podať ju v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa trvalého pobytu. V nej uvedie identifikačné údaje (meno, priezvisko, rodné číslo, adresu) a predmet žiadosti (zvýšenie invalidného dôchodku). Súčasne s touto žiadosťou žiadateľ odovzdá aj výsledky spomínaných vyšetrení, ktoré preukazujú zhoršenie zdravotného stavu.
Posudkový lekár potom posúdi výsledky odborných vyšetrení a na základe toho rozhodne o zmene invalidity. Podľa výšky percenta invalidity Sociálna poisťovňa následne upraví výšku invalidného dôchodku. Poberateľ invalidného dôchodku následne dostane na korešpondenčnú adresu písomné rozhodnutie o zvýšení invalidného dôchodku, a to aj v prípade, ak neprišlo k zmene percenta invalidity.
Nahlásiť chybu v článku