TOP 7 trikov od žien v domácnosti, ktoré vám uľahčia jarné upratovanie. Vďaka bodu č. 3 sa moje okná lesknú ako ešte nikdy predtým

Lucia Mužlová

Aj vás sa už celé roky drží zvyk upratovať výlučne v sobotu? Dnes už má mnoho domácností zavedené nepísané aj písané pravidlá, kedy upratuje každý člen rodiny čo-to počas týždňa, a víkend tak môžu stráviť napríklad spoločne na výlete. S jarou, ktorá sa už neodmysliteľne blíži, prichádza aj mnohými nenávidené veľké jarné upratovanie. Ak sa naň ešte pred Veľkou nocou chystáte aj vy, máme pre vás skvelé tipy, ktoré vám ho určite uľahčia.

Čisté a lesklé podlahy

kaufland

Na podlahy vám postačí aj teplá voda s troškou octu a prostriedku na umývanie riadu. Ocot dodá podlahe neuveriteľný lesk, čo mnohí ocenia. V tomto prípade je dôležité aj to, akým spôsobom podlahu umývate. Ak máte klasický mop s obdĺžnikovou handričkou, postupovať by ste mali od rohov izby až po dvere a po každom ťahu handru vypláchať. Neostanú vám žiadne šmuhy a podlahy budú krásne čisté.

Vodný kameň z práčky

kaufland

Ak chcete zachovať svoju práčku bez vodného kameňa a v špičkovom prevádzkovom stave, je potrebné ju pravidelne čistiť. Za týmto účelom vložte do práčky cca 80 gramov kyseliny citrónovej a pustite najhorúcejší prací cyklus. Práčka sa tak vyčistí úplne sama.

Na prach

kaufland

Pri utieraní prachu by sme mali poznať dve základné pravidlá. To prvé je, že prach utierame zhora nadol, a to druhé je, že prach by sme mali utierať pred vysávaním, aby sme ho vysali aj z podlahy. Ak sa rýchlo potrebujete zbaviť prachu, omrviniek alebo nečistôt, celkom dobrou vychytávkou sú detské vlhčené utierky, ktoré si poradia so všetkým.

Vedeli ste, že existuje jednoduchý trik, aby prach nesadal tak rýchlo na povrch? Zmiešajte 1 diel aviváže a 4 diely vody. Zmes nalejte do rozprašovača a vyčistíte všetko, čo potrebujete, dokonca aj zrkadlá a okná.

Sprchový kút

kaufland

Ak máte doma sprchový kút, potom určite viete, aké dôležité je jeho čistenie. Pozornosť by ste mu mali venovať aspoň raz do týždňa. Ak ho však chcete tentokrát vydrhnúť naozaj dôkladne, odporúčame použiť domácu zmes, ktorú si môžete jednoducho vyrobiť.

Budeme potrebovať:

1 lyžica prostriedku na umývanie riadu

1 lyžica octu/kyseliny citrónovej

nádoba s rozprašovačom

špongia

ochranné rukavice

Ocot zohrejte v mikrovlnnej rúre, no dbajte na to, aby nebol horúci. Následne ho zmiešajte s tekutým čistiacim prostriedkom na riad a roztok nalejte do nádoby s rozprašovačom. Čistiť ním môžete sklo, zárezy, koľajničky, ale aj podlahu a batériu. Pôsobiť by mal minimálne 30 minút, a potom ho stačí umyť studenou vodou.

Kuchynská linka

kaufland

Na dôkladné vyčistenie kuchynskej linky zmiešajte 2 šálky vody, niekoľko kvapiek tekutého mydla a 50 ml čistého alkoholu. Párkrát po doske prejdite handričkou. Po chvíli zmiznú všetky nečistoty a doska bude opäť žiariť.

Bonus na záver

Na veľké jarné upratovanie sa človek musí aj dobre naladiť. Pustite si napríklad svoju obľúbenú hudbu, ak máte deti, urobte z toho zábavnú aktivitu. Pokiaľ budete motivovaní, pôjde vám to určite od ruky.

Jarné upratovanie je skvelé v tom, že si urobíte prehľad v tom, čo doma máte. Ešte predtým ako začnete, vytrieďte si najskôr všetky čistiace prostriedky, ktoré už máte skoro minuté a investujte do nových. Pri bežnom nákupe potravín v Kauflande zájdite do sekcie upratovanie domácnosti. Dnes už zakúpite čistiace prostriedky, ktoré sú šetrné k prírode, majú vôňu presne podľa vašich predstáv, prípadne môžete staviť na obľúbenú zlatú klasiku, ktorú v domácnosti využívate už roky. Navyše sú pred Veľkou nocou v Kauflande mnohé produkty v mimoriadne výhodnej cene, čo znamená ďalšie ušetrené peniaze pre vašu rodinu.

kaufland

Jarné upratovanie je skvelé aj na to, aby ste zo života odstránili všetko, čo už dávno nepotrebujete. Vytrieďte nepotrebné veci, darujte ich rodine alebo známym, prípadne do bazárov či antikvariátov. Nezabúdajte, že ak si upracete doma, upracete si aj v hlave a hlavne v živote. Keď sa nakoniec domácnosť leskne a ešte vonia typickou jarnou vôňou, je radosť posadiť sa, vyložiť nohy a vychutnať si obľúbenú kávu.

Lucia Mužlová, tento článok vznikol v spolupráci s Kaufland

1
Komentovať