Toto je dôvod, prečo majú v Spojenom kráľovstve dva vodné kohútiky na teplú a studenú vodu

Lucia Mužlová

Snáď každá krajina na svete má svoju tradíciu, zvyk alebo zaužívané pravidlá, ktoré jednoducho nedávajú zmysel. Čo sa týka Spojeného kráľovstva, zrejme najväčším dôvodom frustrácie turistov, ktorí túto časť sveta navštívia je fakt, že majú dva kohútiky. Jeden na teplú a druhý na studenú vodu, namiesto jedného s nastaviteľnou teplotou. Potom cudzinec nevie, či si má ruky radšej popáliť alebo zmraziť. Na prvý pohľad to vyzerá neprakticky a tento duálny systém nedáva zmysel. Má to však svoje logické opodstatnenie. Tu sú tri dôvody, prečo majú umývadla v Británii dva kohútiky.

pixabay

Historické dôvody

Nesmieme zabúdať, že veľká časť zástavby v Británii bola vystavaná v devätnástom a na začiatku dvadsiateho storočia, niektoré domy aj skôr. To znamená, že boli vystavané dávno predtým, ako vôbec existovali kohútiky so zmiešanou vodou. Teda hlavným dôvodom dvojitých kohútikov bolo to, že na začiatku pozostávala vodoinštalácia z jednoduchého systému, v ktorom bola studená voda dodaná priamo z potrubia a teplá sa pridávala až potom. Mnohé novostavby však už používajú systém so zmiešanými kohútikmi, ktorý je nám dôverne známy.

Rešpektovanie zákonov

retromixer

V Británii sa v rámci zákona o pitnej vode zakazuje miešať teplú a studenú vodu. V minulosti totižto musel mať bojler špeciálnu cisternu, kde sa uskladňovala vodu. Cisterna mohla zhrdzavieť, voda sa stávala stojatou a objavili sa aj rôzne iné dôvody, prečo sa táto voda stávala nepitnou. To však zjavne nezabránilo ľudom, aby vodu tak či tak miešali a v niektorých prípadoch kvôli tomuto rozhodnutiu aj umierali. Z toho dôvodu musel byť zavedený zákon, ktorý striktne zakazuje piť miešanú vodu. Aj napriek tomu, že teplá voda v novostavbách so zmiešanými vodnými kohútikmi je na pitie bezpečná, mnohí Briti si radšej zo zvyku nalejú tú studenú.

Ekonomické hľadisko

Keď púšťame vodu z jedného kohútika, najskôr si začneme nastavovať teplotu, ktorá by nám vyhovovala a až potom si umyjeme ruky. Keď z kohútikov ide iba jeden typ vody, ktorý sa v umývadle zmieša na správnu teplotu, nestrácame čas a rovno si umývame ruky. To znamená, že minieme len vodu, ktorú reálne použijeme. Okrem šetrenia vody to pravdaže šetrí aj čas. Čo sa teda týka ekonomického hľadiska, to hovorí jasne v prospech Britov.

Pozri aj: Moja šikovná susedka premenila svoju záhradu na hotový raj! Inšpirovala sa týmito 30 nápadmi, a to, čo sa jej podarilo vytvoriť, budete chcieť tiež!

babskeveci.sk (Mária S.), brightside.me

Najnovšie články