Vzťah bez hádok je vraj nudný, no ak je ich priveľa, stáva sa neznesiteľným. Hranica medzi tým je však veľmi tenká a často ju tvoria zbytočné konflikty pochádzajúce z jednoduchého zdroja – našej neschopnosti vidieť problém očami toho druhého. Ako sa tomu úspešne vyhnúť?
Odborníci sa zhodujú, že celý problém pramení v našej prirodzenej vlastnosti vnímať svet len cez vlastnú skúsenosť. Tým však ignorujeme iné spôsoby nazerania na svet, ktoré nám ho môžu pomôcť lepšie pochopiť.
Vezmite si jednoduchý príklad štrajku zamestnancov. Ten vyzerá úplne inak z pohľadu riaditeľa firmy, zamestnancov či zákazníkov. Ani jeden z týchto pohľadov nie je objektívne správny či nesprávny. Avšak štrajk sa nikdy nevyrieši, ak ani jedna zo strán nemá vôľu pochopiť toho druhého.
Psychológovia preto odporúčajú cvičenie s názvom “očami toho druhého”. Ak ho budeme pravidelne praktizovať, budú naše vzťahy silnejšie a odolnejšie. Najnovšie štúdie dokazujú, že toto cvičenie môže ľuďom s narcisistickými sklonmi zlepšiť schopnosť empatie.
Tu je niekoľko tipov, ako ho praktizovať pohľad “očami toho druhého”:
Pripomeňte si, že váš pohľad na vec nie je jediný na svete.
Pomenujte problém vo vlastnej hlave jednoducho, bez emócií.
Na problém sa pokúste pozrieť z pohľadu všetkých, ktorých sa týka.
Nikoho sa nezastávajte. Spýtajte sa sami seba: “Čo si o tom tento človek myslí? Ako sa cíti?”
Pomenujte rozdiely medzi týmito pohľadmi na problém.
Pri riešení problému vezmite do úvahy všetky nové informácie. Existuje spôsob, ako ho vyriešiť tak, aby boli všetci čo najviac spokojní?
Samozrejme, toto cvičenie nevyrieši vaše problémy šibnutím čarovného prútika. Avšak jeho praktizovanie vám môže zlepšiť schopnosť porozumenia a zjednodušiť váš vzťah z dlhodobého hľadiska.
Ako by to však vyzeralo, ak by sme sa na svet dokázali pozrieť z pohľadu svojho partnera doslova? Práve touto myšlienkou sa inšpirovali tvorcovia novej romantickej komédie Manželka a manžel, ktorá sa v našich kinách objaví už tento štvrtok, 26. októbra.
zdroj: TS itafilm
Nahlásiť chybu v článku