Rómke Jozefíne sa nepáči nenávisť, ktorá sa šíri Slovenskom. Zverejnila video, ktorým bojuje proti predsudkom

Kristína Hagarová

Foto: archív TASR

Na Slovensku žije tisíce Rómov a mnohí sú na hranice chudoby. Nie každý Róm však žije v osade bez práce a na podpore. Realita je však taká, že aj v 21. storočí sme svedkami rasovej nenávisti a zloby voči každému, kto nie je biely.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa správy Denníka N zo septembra 2019, na Slovensku žije odhadom približne 440-tisíc Rómov. Neustále sú častovaní rôznymi hanlivými slovami a urážkami a my sami žijeme v predstave, že drvivá väčšina z nich žije v osadách v hrozných podmienkach a že sa o seba nestarajú, sú nevzdelaní a zaostalí. Zabúdame však, že to nie je o rase, ale o ľuďoch.

Predsudky má väčšina

Podmienky Rómov na Slovensku nie sú také ružové, ako by ste si možno mysleli. Mnohí z nich sú kvôli svojej rase diskriminovaní, osočovaní, nechcú ich prijať do zamestnania a pozerajú sa na nich ako na skupinu ľudí, ktorých sa treba báť či sa im úplne vyhýbať. Hoci sa ľudia snažia robiť osvetu, predsudky sú v niektorých z nás už zakorenené a nevieme sa ich zbaviť, stačí jedna zlá skúsenosť. Práve preto sa ozývajú aj samotní Rómovia. Príkladom je aj pani Jozefína, ktorá na svojom Facebooku zverejnila video, ktoré si vyslúžilo už takmer 2-tisíc zdieľaní.

Práve v ňom rozpráva o tom, ako by chcela vyvrátiť predstavy ľudí o tom, že Rómovia sú banda parazitov. Aj prostredníctvom svojho videa chce poukázať na nezmyselné predsudky, s ktorými sa stretáva a ukázať spoločnosti, že nie sú neužitoční, nevzdelaní a už vôbec nie sú paraziti. Pod videom sa jej nazbieralo naozaj veľké množstvo komentárov a ľudia sú nadšení z toho, na čo sa pokúsila poukázať. Samozrejme, ozvali sa aj mnohí ľudia, ktorí tvrdia, že pracujúcich Rómov je drvivá menšina a ešte menej je takých, ktorí sú vzdelaní. Predsudkov voči Rómom sa len tak ľahko nezbavíme a je možné, že sa vždy nájde množstvo ľudí, ktorí sa budú o ľuďoch inej rasy vyjadrovať neprimerane.

Pani Jozefína s manželom idú príkladom

Napriek všetkému by sme sa mali postaviť proti predsudkom a zovšeobecňovaniu faktov tak, ako nám to práve vyhovuje a skúsiť mať nadhľad a pozerať sa na ľudí podľa toho, aké sú osoby a nie podľa toho, akej sú rasy. Ako uvádza Denník N, pani Jozefíne sa nepáči, ako politické strany šíria nenávisť k Rómom a označujú ich za príťaž pre spoločnosť. S manželom dlhé roky podnikali v stavebníctve, ale doplatili na firmy, ktoré im nevyplatili zákazky. Takmer skončila vo väzení kvôli bankrotu a dlhom voči štátu. Teraz pracuje s mužom v reštaurácii v Rakúsku. Vyštudovala Strednú poľnohospodársku školu a vysokoškolské štúdium špeciálnej pedagogiky nedokončila.

Najnovšie články