Vieme, koľko ste si tento rok priplatili za nákupy. Takýto je rozdiel cien po zdražovaní oproti minulému roku

Dana Kleinová

Foto: pixabay

Zdražovanie pomaly poľavuje, no stále sa nájdu potraviny, za ktoré si priplatíme. Za posledné dva roky šli ceny potravín rapídne nahor a Slováci to pocítili vo svojich peňaženkách.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TV Noviny, práve potraviny a bývanie sú dve položky, na ktoré Slováci míňajú zo svojho rozpočtu najviac. Mohla by ich preto potešiť správa, že inflácia už niekoľko mesiacov po sebe pomaly klesá, pričom v októbri len tesne presiahla 7-percentú hranicu, hoci pri potravinách je o niečo vyššia. Aj napriek tomuto údaju však ceny v obchodoch oproti minulému roku stúpli a nedalo sa to nevšimnúť.

Foto: Pexels

Ako stúpli ceny?

„Medziročné tempo zdražovania v októbri spomalilo v oblasti potravín a nealkoholických nápojov, a to na 9,0 % a po dlhej dobe tak ide o úroveň nižšiu ako 10 % (po prvýkrát od februára 2022). V prípade bývania prišlo taktiež k spomaleniu cenového rastu, a to na 5,8 %,“ objasnila analytička Eva Sadovská.

„Za sladké potraviny sme si priplácali 17,9 %, za ryby a morské plody 12,0 % a za chlieb a obilniny 11,8 %. Mäso nás vyšlo drahšie ako pred rokom o 9,1 %, za mlieko, syry a vajcia sme si priplácali 7,7 %. Zelenina medziročne zdražela o 6,8 %, ovocie o 5,7 %,“ dodala analytička.

Jediná oblasť, na ktorej sa medziročné zdražovanie nepodpísalo, sú oleje a tuky, a tieto potraviny boli medziročne dokonca lacnejšie.

Cena nákupu za dva roky stúpla o desiatky eur

Najnovšie články