Vnučka sa svojej starej mame priznala, že ju jej manžel podvádza. Reakcia babičky vás prinúti zamyslieť sa nad životom

Lucia Mužlová

Väčšina žien, ktoré sa stali obeťou nevery, vám povie, že bolesť podvádzanej ženy je niečo, čo vám skutočne nikto nebude závidieť. Okrem bolesti ženy cítia aj určité zlyhanie. Čo sa pokazilo? Prečo mi to spravil? To isté sa preháňalo hlavou aj mladej žene, ktorú manžel podvádzal. Možno aj práve preto sa rozhodla zdôveriť svojej babičke.

Článok pokračuje pod videom ↓

Babička bez toho, aby povedala čo i len slovo, zobrala tri hrnce a položila ich na oheň. Po tom, čo voda v hrncoch zovrela, dala do prvého mrkvu. Do druhého vložila vajíčka a do tretieho kávové zrná. Sadla si a bez slova sa pozerala pred seba.

Po dvadsiatich minútach vypla sporák. Uvarenú mrkvu, vajíčka a kávu položila do misky. Otočila sa k vnučke a s úsmevom na tvári sa spýtala: „Povedz mi, čo vidíš.“

„Mrkvu, vajíčka a kávu,“ odpovedala, nechápajúc, kam tým mieri.

Babička k nej posunula bližšie misku a vyzvala ju, aby ochutnala mrkvu. Vnučka si všimla, že je mäkká. Potom ju starká požiadala, nech si zoberie vajíčko a rozbije ho. Urobila to a videla, že vajíčko je uvarené natvrdo. Do tretice ju požiadala, nech si odpije z kávy. Vnučka pocítila jej bohatú chuť. „Kam tým mieriš, babička? Čo to má všetko znamenať?“

Stará mama jej vysvetlila, že každý z týchto objektov čelil rovnako neúprosnej situácii: vriacej vode. Každý z nich reagoval na ňu rozdielne. Mrkva bola najskôr tvrdá, nepoddajná a neúprosná. Avšak po vystavení sa vriacej vode zmäkla a stala sa mäkkou a poddajnou. Vajce bolo najskôr krehké. Jeho krehká vonkajšia škrupina chránila svoje kvapalné vnútro, ale po vložení do vriacej vody sa jeho vnútro stalo pevným a odolným. Kávové zrno však bolo jedinečné. Potom, čo ho babička vložila do vriacej vody, zmenil sa na vodu.

„Čo si ty?“ opýtala sa jej stará mama. „Keď do tvojho života prídu ťažké chvíle, ako odpovieš? Budeš mrkvou? Vajíčkom? Alebo kávovým zrnom? Uvažuj nad tým. Čím som? Som mrkvou, ktorá síce navonok vyzerá silná, ale úplne podľahne nešťastiu? Zvädneš a stratíš svoju silu? Si vajíčko, ktoré má síce najprv mäkké srdce, no vplyvom nešťastia stvrdne? Máš ducha, no po smrti, rozchode, finančných ťažkostiach či iných nepriazniach sa staneš odolnejšou a silnejšou? Tvoja škrupina vyzerá síce stále rovnako, ale zvnútra si horká a tvrdá s tvrdým duchom aj srdcom?  Alebo sa ti páči kávové zrno? Zrno v skutočnosti mení teplú vodu, premení každú okolnosť, ktorá prináša bolesť. Keď sa voda zahreje, uvoľní zrno svoju vôňu aj chuť. Ak si ako kávové zrno, máš veľký dar. Keď je najhoršie, vylepšíš sa a zmeníš situáciu okolo teba. Keď je hodina najtemnejšia a skúšky sú najväčšie, pozdvihneš sa na ďalšiu úroveň?“ Vnučka ostala zamyslene stáť.

pixabay.com

Ako zvládate nepriazeň? Ste mrkva, vajíčko alebo kávové zrno? Môžete mať dostatok vnútornej sily na to, aby ste zo životnej skúšky urobili niečo, čo vám pomôže vyrásť. Aj smútok môže vo vás prebudiť nádej. Pamätajte si, najšťastnejší ľudia nemusia mať zo všetkého to najlepšie. Len si čo najviac užívajú všetko, čo im život prinesie. Tá najjasnejšia budúcnosť bude vždy založená na zabudnutej minulosti. Nemôžete ísť v živote dopredu, kým nezabudnete na svoje minulé neúspechy a ťažkosti.

Keď ste sa narodili, plakali ste a všetci okolo vás sa usmievali. Žite svoj život tak, že na konci života budete vy ten, kto sa bude smiať, zatiaľ čo všetci okolo vás budú plakať. My všetci môžeme byť ako káva. A práve o tom je aj posolstvo starej mamy.

zdroj: babskeveci.sk (Michaela), itsallabouti