Ak sa tento rok chystáte do Chorvátska, zbystrite pozornosť! Turistov čakajú viaceré novinky

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Od 1. júla 2023 sa chystá v Chorvátsku veľká zmena, ktorá zasiahne obchodníkov, ale aj turistov. Podľa vládneho návrhu bude musieť mať väčšina obchodov zatvorené v nedeľu a aj v dňoch štátnych sviatkov. Táto zmena sa dotkne aj Slovákov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TVNoviny, Slováci do Chorvátska počas letných mesiacov cestujú vo veľkom. Počas leta sú v tejto krajine dva sviatky, a to tento rok v sobotu, 5. augusta a v utorok, 15. augusta. Aj keď väčšina obchodov by mala byť zatvorená, Denník Dnevnik uviedol, že nové pravidlo bude mať hneď niekoľko výnimiek.

V Chorvátsku budú v nedeľu obchody zatvorené

Obchodníci si budú môc vybrať 16 nedieľ v roku, kedy budú môcť mať otvorené. Zohľadniť pritom môžu ekonomické aj súkromné aspekty. Výnimku budú mať aj obchody na vlakových alebo autobusových staniciach, letiskách, v prístavoch a lodiach, na čerpacích staniciach, nemocniciach, kempoch, hoteloch, ale aj v kultúrnych inštitúciách. Zároveň tento zákon neplatí pre trhy a rodinné farmy.

Foto: Ing.Mgr.Jozef Kotulič / CC BY-SA

Nájdu sa aj výnimky

Medzi siedmou ráno a jednou hodinou poobede by v nedeľu a počas sviatkov mali byť otvorené aj trafiky. Zákon taktiež určil, že maximálna pracovná doba počas týždňa od pondelka do soboty je 90 hodín. Tieto hodiny si môže rozdeliť sám predajca. Ak chce otvoriť aj v nedeľu, limit sa mu zvýši na 105 hodín. Aj keď vláda argumentuje zlepšením rovnováhy medzi podniteľmi a súkromným sektorom, odborníci hovoria o zlom vplyve na ekonomiku aj mzdy. Hovorí sa aj o prepúšťaní. Ani samotní obchodníci sa nevedia zhodnúť.

Niektorí tvrdia, že práve nedeľa je pre nich kľúčová pre predaj. Chorvátska vláda už návrh schválila a poslala ho do parlamentu, kde ho ešte musia schváliť poslanci.