Tvrdé opatrenia nám získali čas. Takto sú na „deň D“ pripravené slovenské nemocnice

SITA

FOTO TASR - Henrich Mišovič

S pribúdajúcim počtom pacientov s Covid-19, ktorí by si vyžadovali hospitalizáciu, sa podľa šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího budú vybrané oddelenia nemocníc postupne meniť na červené zóny

Článok pokračuje pod videom ↓

Slovenské nemocnice disponujú na infekčných oddeleniach desiatkami voľných lôžok. Uvádza sa to v stanovisku rezortu zdravotníctva, ktoré agentúre SITA zaslala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Spresnila, že nemocnice sa napriek tomu pripravujú na možný väčší počet pacientov s ochorením Covid-19 spôsobeným koronavírusom.

Vzniknú Covid-nemocnice

FOTO TASR – Jaroslav Novák

V rámci prípravy sa budú niektoré oddelenia nemocníc premieňať na takzvané červené pavilóny, pričom v najkrízovejšom variante sa celé zdravotnícke zariadenie pretransformuje na takzvanú Covid-nemocnicu.

„Musíme myslieť dopredu a byť pripravení. Preto štartujeme v najväčšej Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá má pripravení plán reprofilizácie, prispôsobovať ho aktuálnemu stavu,“ povedal v tejto súvislosti minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Kapacita 4000 lôžok

S pribúdajúcim počtom pacientov s Covid-19, ktorí by si vyžadovali hospitalizáciu, sa podľa šéfa rezortu zdravotníctva budú vybrané oddelenia postupne meniť na červené zóny. Aktuálne je podľa ministra možná premena takmer 4-tisíc lôžok. „Prioritne sa chceme zamerať na reprofilizáciu nemocničných lôžok, až následne by prišli v prípade potreby na rad priestory ďalších zariadení, ako sú napríklad kúpele, či iné priestory,“ vysvetlil Krajčí.

Minister doplnil, že rezort sa zaoberá aj ochranou pacientov, ktorí nemajú koronavírus. „Potrebujeme zabezpečiť, aby ženy mohli rodiť v bezpečných hygienických podmienkach, takisto onkologickí pacienti, aby mali bezpečné prostredie na svoju liečbu a boli taktiež plnohodnotné podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v oblasti traumatológie. Aj v prípade výrazného nárastu pacientov s koronavírusom preto budú v praxi plnohodnotne fungovať nemocnice a špecializované ústavy pre ľudí nenakazených koronavírusom,“ dodal Krajčí.

Na Slovensku platí mimoriadna situácia

Na Slovensku je podľa Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR k dispozícii spolu 31 300 lôžok. V nemocniciach na infekčných oddeleniach je ich takmer 500. Takmer 4 000 lôžok sa dá okamžite reprofilizovať v prípade potreby pre pacientov s ochorením Covid-19.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia škôl do odvolania. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami. Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00. Zavádza sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti. Aktuálne je na Slovensku potvrdených 216 prípadov koronavírusu.