Ukážkové a veľa. Po týchto dvoch veciach túžia všetci pestovatelia a záhradkári vo svojich hriadkach. Každodenná kontrola pritom niekedy neprináša žiadne zmeny a plodiny, ktoré získajú sa nedajú nazvať ktovieakou úrodou. Možno je to zlými faktormi a možno sa treba len viac snažiť. Ako napríklad tento muž.
Bežným javom v našich končinách je vyčerpávanie podzemných plodín. Doslova. V priebehu rastu plodiny nie a nie dorásť. Na tento jav má však liek muž, ktorý vo svojej záhrade postavil pre zeleninu postele. Výsledok? Dokonalá úroda!
Nie je farmár, ako farmár
Radikálne riešenie doviedlo Igora Liadova k vytvoreniu takzvanej „inteligentnej“ záhrady. Nehovoríme o žiadne novodobej elektronickej pomôcke, ale o použití obyčajného sedliackeho rozumu. Rekordná a doslova ukážková úroda sú tomuto vynaliezavému pánovi odmenou.
„Inteligentná“ záhrada
Myšlienkou inteligentnej záhrady sa farmár inšpiroval od poľnohospodára zo zámoria. Ten svoju teóriu založil na potrebe pestovania plodín vo vyvýšených záhonoch. Tie na prvý pohľad vyzerajú ako celkom pohodlná posteľ.
V takejto „posteli“ je dôležité rastliny prihnojovať, no nie chemickými hnojivami, ale minerálnymi. Jednoducho povedané – ekologicky.
Postaviť takéto zariadenie nebola maličkosť, no ani nič extréme náročné. Podľa farmára to dokáže každý, kto má vo svojej záhrade dostatok priestoru. Jeho vynález má šírku od 60 do 100 centimetrov, a dĺžku takú, ako poskytuje veľkosť záhrady. Dôležité je podľa neho, aby bola posteľ umiestnené od severu k juhu. Kedysi presne v týchto miestach stáli zeleninové hriadky. S tým rozdielom, že úroda na nich bola priam biedna.
Steny boxov môžu byť prakticky z čohokoľvek. Využiť môžete bridlice, dosky, trámy, tehly. Dôležité je vyrovnať terén, aby posteľ dobre stála.
Dno je potrebné vyložiť lepenkou a na ňu dať tenšiu vrstvu piesku. Na ten zas dopriať bohatú dávku rastlinného odpadu. Ak teda máte doma vlastné hnojisko, už viete, kam ho môžete vysypať v prípade, že sa rozhodnete postaviť svojim rastlinám podobné postele. Netreba zabúdať ani na škodcov, ktorí radi lezú do dreva. Farmár to vyriešil tak, že drevené rámy jednoducho namoril náterom, ktorý nie je toxický pre rastliny, zato škodcovia doň ani nezahryznú.
Na vrstvu rastlinného odpadu je potrebné dať lístie, pokosenú trávu (pozor, nie však s burinou), alebo slamu. Na záver sa dá vrstva hnoja, humusu a kompostu a navrch približne 10 centimetrov normálnej pôdy.
Práve organické vrstvenie je kľúčom k efektívnemu pestovaniu a k tomu, aby vaša úroda bola ako z rozprávky. Aké technológie používať pri pestovaní vy? Svoje postrehy nám môžete napísať do komentárov.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku