Ako to vyzerá na letisku v Bratislave? Toto všetko budete musieť absolvovať, ak idete na dovolenku

Kristína Hagarová

Foto: TASR - Pavol Zachar

Pravidelné lety boli od 13. marca 2020 zakázané. S uvoľňovaním opatrení však prichádza aj postupné uvoľňovanie letov. Niektorí ľudia si možno aj napriek situácii v iných krajinách plánujú výlet alebo aj dovolenku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Od 10. júna sú aj na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave povolené pravidelné a charterové lety hneď do niekoľkých krajín. Uviedli tak na svojej oficiálnej stránke. Otvorené hranice máme hneď s 19 krajinami, termín otvorenia hraníc a umožnenie letov do týchto krajín, ako je napríklad Veľká Británia, Írsko, Ukrajina, Turecko, Egypt, Tunisko a iné, nie je známy. Povolené je tiež nepravidelná obchodná a súkromná letecká doprava z a do 19 štátov.

Foto: unsplash

Pravidelné lety bude mať aj Ryanair

Od júla plánuje prevádzkovať pravidelné lety na bratislavské letisko a z neho aj dopravca Ryanair. Bližšie informácie nájdete na ich oficiálnej webovej stránke. Ako to však bude vyzerať na letisku a na čo všetko sa majú ľudia, ktorí sa chystajú v lete vycestovať, pripraviť? Všetko je uvedené na konkrétnych stránkach daného letiska. Z Letiska M. R. Štefánika však už 15. júna odleteli prví cestujúci do hlavného mesta Bulharska, Sofie.

Foto: unsplash

Pravidelná linka

Informovali o tom na svojich stránkach. Leteli pravidelnou linkou dopravcom Wizz Air. Je to prvá a jediná pravidelná destinácia, ktorou sa bude lietať z Bratislavy v júni, a to trikrát týždenne. V júli začne prevádzkovať lety aj Ryanair, konkrétne do Burgas v Bulharsku, do Solúna v Grécku, na grécky ostrov Korfu a na Pafos na Cypre a z nich. Zároveň pribudnú aj letné charterové lety na ostrovy Zakyntos, Rodos a Krétu.

Prví cestujúci po troch mesiacoch

„Sme veľmi radi, že sme po troch mesiacoch mohli na Letisku M. R. Štefánika privítať prvých cestujúcich. Spomedzi 19 štátov, s ktorými Slovensko otvorilo hranice, prevádzkujú pravidelné lety z Bratislavy dopravcovia do Bulharska, Grécka a na Cyprus, lety na Maltu pribudnú koncom októbra,“ informoval generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec počas „otvorenia“ letiska. Všetko uviedli na svojej stránke v tlačovej správe.

Foto: unsplash

Na ktoré hygienické opatrenia sa máme pripraviť?

Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR nariadil pre všetky slovenské letiská hygienické opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať počas doby na letisku. Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest rúškom alebo šálom či šatkou (neplatí pre deti do 3 rokov) a nosenie rúška počas celej doby na letisku aj na palube lietadla, dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie sociálnych rozostupov aspoň 2 metre pri vybavení na checkine a na bezpečnostnej kontrole. Zároveň je cestujúcim po prílete zmeraná telesná teplota. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Foto: unsplash

„Spustenie letov do ďalších krajín, kam cestujúci z Bratislavy doposiaľ lietali, akými sú lety do Veľkej Británie, Írska, Ruska, Ukrajiny, Turecka, Egypta či Tuniska bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s týmito krajinami. Presný termín nie je známy,“ povedal prevádzkový riaditeľ letiska Imrich Ancin.