AKTUÁLNE: Na Slovensku je 14 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová , TASR , SITA

foto:TASR - Oliver Ondráš

Na Slovensku je 14 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 701 pozitívnych a 20670 negatívnych vzoriek. Celkovo je u nás nakazených 715 osôb. Celkovo bolo skúmaných 2301 vzoriek.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vyliečilo sa 23 pacientov

Z ochorenia Covid-19 sa na Slovensku vyliečilo už 23 ľudí. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Ako uviedla, siedmi noví vyliečení sú z prešovského regiónu. Piati z nich boli v domácej karanténe, dvaja boli hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici v Prešove.

Vedci prišli s modelom úmrtnosti

Na Slovensku by malo na koronavírus zomrieť 251 ľudí, pričom v období medzi 17. aprílom a 8. májom bude pribúdať v našej krajine pravidelne sedem až desať úmrtí denne. Tvrdí to tím vedcov z The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) v americkom Seattli, ktorý vypracoval podrobný model vývoja situácie v jednotlivých krajinách sveta.

Ide samozrejme o odhad, a situácia sa preto môže ešte vyvinúť aj inak. V Európe by si mal koronavírus najviac obetí, až 40 percent, vyžiadať podľa IHME vo Veľkej Británii – až 66-tisíc.

Foto: Netflix (Pandemic: How to Prevent an Outbreak)

V Taliansku by malo prísť o život celkovo 20-tisíc, v Španielsku 19-tisíc, vo Francúzsku 15-tisíc a v Nemecku takmer deväťtisíc ľudí. Pre Českú republiku model predpovedá vyše 400 úmrtí, pričom tie najťažšie dni by mali prísť už teraz počas veľkonočných sviatkov.

Americkí vedci brali pri svojich výpočtoch do úvahy doterajšie údaje z jednotlivých krajín vrátane počtu obetí, počtu potvrdených nakazených, druhu a včasnosti prijatých opatrení proti šíreniu nákazy, a kapacity a vybavenia nemocníc v daných krajinách.

Boris Johnson už nie je na jednotke intenzívnej starostlivosti

Britského premiéra Borisa Johnsona presunuli vo štvrtok večer z jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) na bežné nemocničné oddelenie. Podľa slov svojho hovorcu má Johnson „veľmi dobrú náladu“, informovala spravodajská stanica BBC.

„Premiéra dnes večer presunuli z jednotky intenzívnej starostlivosti späť na bežné oddelenie, kde bude počas prvotnej fázy zotavovania sa starostlivo monitorovaný,“ uviedol hovorca. „Má veľmi dobrú náladu,“ dodal.

Foto: TASR/AP

Johnsonovi diagnostikovali ochorenie COVID-19 26. marca. Niekoľko hodín po premiérovi ohlásil pozitívny výsledok testu na koronavírus aj britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Premiéra v nedeľu večer previezli do londýnskej Nemocnice sv. Tomáša po tom, ako sa jeho stav nezlepšoval. V pondelok ho presunuli na jednotku intenzívnej starostlivosti s vysokou teplotou a silným kašľom. V ďalších dňoch dostal kyslíkovú podporu, ale nebol napojený na pľúcnu ventiláciu a jeho stav sa následne zlepšil.

Johnson je zatiaľ najprominentnejším svetovým lídrom, ktorý sa infikoval novým koronavírusom a v dôsledku toho sa uňho vyvinula aj choroba COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje.