V roku 2018 prestaňte robiť tieto veci! Ničia totiž vaše duševné zdravie

Michal Blaško

Veľa ľudí považuje Nový rok ako skvelú príležitosť na to, aby vo svojom živote urobili zmenu. A prečo nie? Veď už samotný „Nový rok“ má vo svojom názve slovíčko „nový“. Môže to symbolizovať nový život, nové ja, nové veci, nových ľudí alebo nové – zdravšie zvyky. A ak chcete, aby bol rok 2018 pre vás ten najlepší, aspoň na začiatok by ste sa mali vzdať týchto šiestich vecí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Škodlivé produkty

Nový rok je skvelý čas a skvelá príležitosť na to, aby ste si začali vážiť seba samého. Berte svoje telo ako chrám – zvnútra aj zvonku. Obmedzte alebo najlepšie úplne vylúčte všetky škodlivé produkty a potraviny. Čo sa pod tým myslí? Skrátka vyhoďte všetko, čo obsahuje príliš veľa chemikálii, všetko, čo nepriaznivo vplýva na vaše zdravie, všetko, čo vás pomaly a nenápadne zabíja. Skúste namiesto toho potraviny a produkty na prírodnej báze a uvidíte, ako zdravšie a šťastnejšie budete nielen vyzerať, ale sa aj cítiť.

unsplash.com

Škrečkovanie a zbieranie (ne)potrebných vecí

Ruku na srdce, kto z vás má doma tony vecí, o ktorých si myslí, že ich ešte niekedy na niečo použije, ale tam niekde v podvedomí vie, že nie? Asi všetci. Škrečkovanie sa týka naozaj všetkého – od oblečenia, cez nábytok a dekorácie až po kozmetické prípravky. Skúste si vytriediť šatník alebo urobiť veľké upratovanie a všetky veci, ktoré ste doteraz aj tak nevyužili, jednoducho vyhoďte – prípadne, ak sú ešte súce, dajte ich na charitu či predajte susedovi. V Novom roku sa skúste držať hesla „menej je viac,“ ktoré vám rozhodne uľahčí život.

Modré svetlo pred spaním

Jeden z najškodlivejších zlozvykov, ktoré máme, je vystavovanie sa modrému svetlu tesne pred tým, ako ideme spať. Čo sa pod tým myslí? Nič iné než staré známe televízory, počítače a samozrejme mobily. V Novom roku to skúste inak: namiesto televíznych seriálov si prečítajte knihu alebo nechajte mobil v úplne inej miestnosti, než v ktorej spíte.

Toxické priateľstvá

Každý z nás ma okolo seba niekoľkých ľudí, ktorí nás oberajú o všetku pozitívnu energiu, využívajú nás, zosmiešňujú, zanechávajú slzy na tvári, rozčuľujú alebo demotivujú. Môžeme ich inak nazvať aj toxickými ľuďmi. Bohužiaľ, často patria do tejto skupinky aj naši „priatelia“. Do Nového roka by ste mali vstúpiť s čistým štítom a snažte sa robiť všetko pre to, aby ste sa vo svojom živote posúvali smerom vpred. Obklopovanie sa ľuďmi, ktorí vás neustále budú sťahovať dolu, nie je správnym krokom. Nech už to bude bolieť akokoľvek, alebo nech už to bude akokoľvek kruté, zbavte sa toxických ľudí vo svojom živote raz a navždy. Poďakovať nám môžete aj neskôr.

unsplash.com

Príliš veľa úloh

Mnohí z nás si toho naberú na seba až príliš a potom sú frustrovaní a vystresovaní. Byť aktívny a angažovať sa je samozrejme super, ale nikdy si toho na seba nenakladajte veľa. Berte len toľko, koľko viete, že reálne zvládnete. Opäť, menej je viac – radšej sa venujte menej úlohám, no o to lepšie a kvalitnejšie urobte svoju prácu. Cieľom života predsa nie je upracovať sa až k smrti.

Sebaobviňovanie

Tento bod bude možno najťažší zo všetkých, ale s príchodom Nového roka skúste urobiť ešte jednu vec: odpustiť si. Odpusťte si za všetko, čo sa nepodarilo, čo nevyšlo alebo čo sa pokazilo. Zapamätajte si, že vždy robíte všetko najlepšie ako len viete a zlyhanie je tiež procesom učenia. Prestaňte sa už obviňovať z vecí, ktoré aj tak nie sú vo vašej moci. Buďte na seba trochu kritickí – je to potrebné, aby ste dosahovali lepšie výsledky, ale nikdy nie až tak, aby ste mali sami zo seba hrozný pocit. Nájdite k sebe cestu. Buďte k sebe samému milší.

Pozri aj: 12 spôsobov, ako sa vyhnúť menštruačným bolestiam a prežiť toto obdobie bez stresu a kŕčov. Vďaka tipu č. 8 som sa nielen zbavila bolestí, ale dokonca som i schudla

zdroj: elitedaily