Daniela rozbehla krásny projekt. Do rodín bez starých rodičov prináša náhradné babičky, zapojiť sa môže každý

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Nie každé dieťa vyrastá s veľkou rodinou a niektoré si na svojich starých rodičov ani len nepamätajú. Chýbajú im tak zážitky so staršou generáciou, no nemusí to tak ostať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píšu Bratislavské noviny, Daniela Nemcová sa inšpirovala projektmi Náhradní babička, ktorá existuje v susednom Česku a Oma Dienst, ktorý zas majú v Rakúsku a rozhodla sa priniesť niečo podobné aj na Slovensko. V máji tohto roku rozbehla projekt Babička zo susedstva, ktorý pomáha rodinám, ktoré nemajú vlastné babičky a zážitky s nimi im chýbajú.

Deti trávia čas s babičkami

Samotná Daniela má malú dcérku a uvedomuje si, aká dôležitá je v živote detí babička. Priznala: „Keďže mám malú dcérku, vnímam, že starí rodičia sú pre rodiny s deťmi veľkým obohatením. No nie všetci ich majú v blízkosti, niektorí bývajú v inom meste, ďalší ešte pracujú… Tak som si povedala, že skúsim nájsť náhradné babičky.“

„Program Babička zo susedstva nie je o suplovaní starostlivosti o deti, ale o vytváraní vzťahu so staršou generáciou, medzigeneračné prepojenie je veľmi dôležité. Čiže ide o akési láskavé susedstvo – spoznáme sa, môžeme spolu tráviť čas, babička je u nás, kreslí si s deťmi a ja zatiaľ navarím… Alebo odvedie deti na krúžok, vezme ich na ihrisko či na prechádzku,“ vysvetlila Daniela.

Na prihlásenie do projektu vypĺňajú rodičia i seniorky formulár, v ktorom môžu zadať svoje preferencie. Napríklad, či chcú kočíkovať, koľko času chcú dieťaťu venovať a podobne.

Zatiaľ len v jednom meste

Najnovšie články