V tomto roku môže určitá skupina seniorov dostať aj 2400 eur, nie je to však jednoduché. Splniť musíte tieto podmienky

Hyriaková Kristína

Foto: TASR archív/ unsplash

Aj v tomto roku sa naši seniori môžu tešiť na rodičovský dôchodok, ktorý dostanú od svojich pracujúcich detí. Vzorec je jednoduchý, čím viac detí senior vychoval a čím viac zarábajú, tým vyšší bude ich rodičovský dôchodok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rodičovský dôchodok alebo rodičovský bonus závisí od toho, koľko detí ste vychovali, ale aj od toho, koľko zarábajú. Rozhodujú o tom príjmy spred dvoch rokov. Každé pracujúce dieťa prispieva zo svojej hrubej mzdy 1,5 percenta jednému rodičovi, ktorý je na dôchodku a takisto aj druhému. Ak jeden z rodičov nežije, dieťa nemôže druhému dávať plné 3 percentá.

Kedy rodičovský dôchodok nedostanete?

Pokiaľ vaše deti pracujú v zahraničí, rodičovský dôchodok nedostanete. Pokiaľ vaše deti zarábajú nadštandardne, nedostanete viac, ako určil zákon, keďže rodičovský dôchodok sa počíta najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, a keďže vtedy bola priemerná mzda 1 304 eur, najvyšší bonus sa bude počítať zo sumy 1 564,80 eura.

V tomto roku dostane najvyšší rodičovský dôchodok ten senior, ktorý má desať pracujúcich detí. Vtedy bude výška jeho bonusu až 2 439,60 eura. Najnižší rodičovský bonus bude 1,20 eura a dostane ho asi 1 600 dôchodcov. Rodičovský dôchodok dostanú seniori jednorazovo v júni 2024 spolu s dôchodkom.

Kto má nárok na rodičovský dôchodok?

Najnovšie články