V tomto roku môžu seniori dostať rodičovský dôchodok vo výške takmer 2450 eur. Stane sa tak len v tomto prípade

TASR

Foto: TASR archív - Štefan Puškáš

Rodičovský dôchodok bude vyplatený jednorazovo v júni 908.043 poberateľom. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, teda súhrne za rok 338,40 eura. Celková suma na rodičovské dôchodky bude vyše 307 miliónov eur. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD).

Článok pokračuje pod videom ↓

Dodal, že najvyšší rodičovský dôchodok bude mesačne 203,30 eura, čiže za celý rok pôjde súhrnne o 2439,60 eura. „Toto je naozaj extrém a dostane ho jeden konkrétny poberateľ na desať detí,“ uviedol Tomáš. Naopak, najnižší rodičovský dôchodok bude 10 centov mesačne, teda za celý rok súhrnne 1,20 eura.

Tento dôchodok dostane 1597 poberateľov. Maximálna mesačná výška rodičovského dôchodku na jedno dieťa bude 23,50 eura, avšak priemerná mesačná výška na jedno dieťa bude 15 eur. Celková suma, ktorú Sociálna poisťovňa (SP) vyplatí na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.

Rodičovský dôchodok zostal zachovaný

Tomáš dodal, že rodičovský dôchodok zostal zachovaný aj po zmene vlády. Jedinou korektúrou bolo, že schválili natrvalo jednorazové vyplácanie. „Naďalej však toto opatrenie vyvoláva polemiku z hľadiska jeho finančnej udržateľnosti a tlaku na rozpočet SP, ako aj o tom, že je diskriminačný voči určitej skupine seniorov,“ priblížil šéf rezortu.

Ide pritom podľa neho o seniorov, ktorí deti nemajú, ktorých deti zomreli, sú ťažko zdravotne postihnuté alebo pracujú v zahraničí. „Naopak, seniori, ktorí vychovávali deti, museli určitú časť stráviť s nimi doma, majú zase nižšie dôchodky. Preto rezort práce ponúka aj alternatívne riešenie, ktoré nebude diskriminovať ani jednu skupinu seniorov,“ objasnil Tomáš.

Čo sa zarátalo?

Najnovšie články