AKTUÁLNE: Poľnohospodári majú hlavu v smútku. Poriadne prituhne, teploty klesnú ešte nižšie

TASR , Kristína Hagarová

Foto: TASR archív

Meteorológovia upozorňujú na nízke teploty a prízemné mrazy. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa.

Článok pokračuje pod videom ↓

S nízkymi teplotami treba podľa meteorológov počítať v pondelok ráno a v noci na utorok (27. 4.) v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Minimálna teplota vzduchu tu môže miestami dosiahnuť nula až mínus tri stupňa Celzia.

Hrozia prízemné mrazy

Prízemné mrazy hrozia v noci na utorok na západnom i v časti východného Slovenska. Vo výške päť centimetrov nad povrchom sa miestami očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu nula až mínus štyri stupne Celzia. Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny.

Nepríjemné pre poľnohospodárov

Ako uvádza portál Imeteo, blíži sa koniec apríla a počasie nie je pre poľnohospodárov vôbec priaznivé. Na viacerých územiach je pôda vlhká a vyskytujú sa prízemné mrazy, čo znamená odkladanie sadenia niektorých druhov rastlín a plodín. Poľnohospodári majú za sebou niekoľko ťažkých nocí, kedy museli chrániť úrodu, no horšie ich ešte len čaká. Oblačnosť sa počas nasledujúcich dvoch nocí na našom území zmenší a pri jasnej až polojasnej oblohe budú teploty na našom území klesať poriadne nízko. Teploty sa dostanú na +2 až -3 °C, no ojedinele môžu poklesnúť aj k -5 °C.