Vedci konečne prišli na to, čo znižuje riziko nákazy koronavírusom. Hovorilo sa o tom už na začiatku

Kristína Hagarová

Foto: unsplash/ TASR Roman Hanc

Koronavírus nás trápi každý deň už niekoľko mesiacov. Vedci usilovne pracujú na tom, aby zistili, čo je najlepšie pre ľudské telo, ale snažia sa aj zapracovať na tom, aby vynašli účinnú vakcínu.

Najnovšie podľa portálu IFL Science vedci zistili, že nedostatok vitamínu D je skutočne niečo, čo je možné považovať za rizikový faktor. Keďže doplnky vitamínu D sú lacné a široko dostupné a slnečné svetlo je zadarmo, bola by to skvelá správa, keby to bola pravda. Nová štúdia ponúka pravdepodobne najlepší dôkaz o tom, že ľudia s nedostatkom vitamínu D sa infikujú s väčšou pravdepodobnosťou, hoci to stále nie je také presvedčivé, ako by si vedci priali.

Pandémia zasiahla celý svet

Pandémia zasiahla všetkých ľudí na svete, hoci niektoré krajiny museli bojovať oveľa viac ako ostatné. Profesor David Meltzer z Chicagskej univerzity získal za účelom otestovania hypotézy záznamy o pacientoch, ktorí boli testovaní na koronavírus a u ktorých bola meraná hladina vitamínu D. V štúdii JAMA Open Network  Meltzer uvádza, že 21,6 % tých, ktorí ho mali nedostatok, boli pozitcne testovaní na covid-19. Napriek tomu, že vzorkou bolo len 489 ľudí, rozdiel bol dostatočne veľký na to, aby bol štatisticky významný.

Testy v rôznom čase

Testy uskutočňovali v rôznom čase, hladina vitamínu v účastníkoch sa mohla v čase expozície zmeniť. Je však tiež možné, že nedostatok vitamínu D predstavuje základný problém, ktorý predstavuje zvýšenú zraniteľnosť a nákazlivosť ľudí na koronavírus. Tento názor však nemôže potvrdiť jedna štúdia a práve preto prebiehajú ďalšie testy, ktoré by túto hypotézu potvrdili alebo vyvrátili. Už predtým však odborníci uvádzali, že užívanie vitamínu D môže pomôcť v ochrane proti koronavírusu.

Vitamín D je veľmi dôležitý pre funkciu pohybového aparátu a zdravé funkcie tela, preto je vhodné, aby ho ľudia brali aj preventívne či ešte lepšie, zamerali sa na pohyb na slnku. Odborníci však varujú, že ani optimálne hladiny vitamínov nevedia nahradiť ochranu v podobe nosenia rúšok či sociálneho dištancu.

2
Komentovať