Viaceré časti Slovenska čaká snehová kalamita. V týchto oblastiach napadne až 20 centimetrov snehu

TASR

Foto: unsplash

Na väčšine územia Slovenska očakávajú meteorológovia vo štvrtok (19. 1.) sneženie. V severných oblastiach sa môžu vyskytnúť aj snehové jazyky. V štyroch okresoch na východe Slovenska upozorňujú na dážď. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Článok pokračuje pod videom ↓

V stredu sú aktuálne viaceré hydrologické výstrahy. Výstraha pred snežením platí vo štvrtok od 3.00 h do 15.00 h v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Vzťahuje sa aj na väčšinu Prešovského, Trenčianskeho kraja a časť Košického a Nitrianskeho kraja. Výstrahu vydali aj pre Bratislavu. V závislosti od oblasti môže spadnúť päť až 20 centimetrov snehu.

Napadne až 20 centimetrov

Na snehové jazyky upozorňuje SHMÚ najmä v Žilinskom kraji, no vyskytnúť sa môžu aj v časti Prešovského, Košického, Trenčianskeho a Banskobystrického kraja. Prvostupňová výstraha platí od štvrtka 7.00 h do 18.00 h. Dážď očakávajú odborníci v okresoch Medzilaborce, Humenné, Snina a Sobrance s výstrahou od 3.00 do 15.00 h.

Foto: Archív TASR/Ján Krošlák

Výstrahy pred povodňami

V stredu platili viaceré výstrahy pred povodňami. V povodí Slanej platí výstraha tretieho stupňa pre Revúcu, druhého stupňa pre Rimavskú Sobotu a prvého pre Rožňavu. Pre väčšinu oblastí v povodí Torysy platí prvý stupeň hydrologickej výstrahy až na Trebišov-Roňava, kde je vyhlásený tretí stupeň výstrahy pred povodňami.

Výstraha tretieho stupňa platí aj pre Košice-okolie v povodí Hornádu a druhého stupňa pre Košice-okolie v okolí rieky Bodva. Pre Košice vyhlásili výstrahu prvého stupňa. V povodí rieky Ipľa platia druhostupňové výstrahy – týkajú sa oblastí Levice-východ a Lučenec, vo Veľkom Krtíši vydali prvostupňovú výstrahu. Pre Levice-západ platí výstraha prvého stupňa.