Všetci vieme, že naša politická situácia je v tomto období napätá. Pomaly strácame nádej, že zastávať funkciu v parlamente budú ľudia, ktorým pôjde naozaj o blahobyt nás všetkých. Nemali by sme však strácať nádej a veriť, že takí existujú. Ak sa vybuduje správny systém, tak sa to dá. Ako píše portál BBC News, príkladom dobrého fungovania politického systému krajiny je Švédsko.
View this post on Instagram
Švédsko je považované za jednu z najlepších krajín pre život. Pričinili sa o to aj švédski poslanci, ktorí zaviedli úsporné opatrenia. Pokladajú sa za obyčajných ľudí, a ako takí, nemajú výhody oproti ostatným. „Sme obyčajní občania. Nedáva zmysel dávať poslancom osobitné privilégiá, pretože našou úlohou je zastupovať občanov a poznať realitu, v ktorej žijú. Zastupovanie občanov je samo o sebe výsadou, pretože máme možnosť ovplyvniť priebeh krajiny,“ vyjadril sa poslanec Sociálnodemokratickej strany Per-Arne Hakansson pre BBC.
Parlament má len tri autá
Parlament vlastní len tri autá, ktoré využívajú na oficiálne účely len premiér a traja podpredsedovia. Každý poslanec môže ale požiadať o auto, ak na to má dobrý dôvod. Dokonca aj taxíky využívajú ostatní členovia parlamentu iba v nevyhnutných prípadoch. Jediný benefit majú v ročnej karte na požívanie verejnej dopravy, ktorú dostávajú na začiatku mandátu.
View this post on Instagram
Plat ako bežný človek?
Hrubá mzda poslanca švédskeho parlamentu je približne 66 900 SEK (približne 6 350 EUR), čo je však vo Švédsku menej ako dvojnásobok mzdy učiteľa na základnej škole. Dokonca do roku 1957 poslanci nepoberali žiadny plat, až dospeli k rozhodnutiu, že žiadnemu občanovi by sa nemalo brániť stať sa poslancom z ekonomického dôvodu. Regionálny politici však nemajú nárok na plat, tu sa politická činnosť vníma ako aktivita popri zamestnaní. Čo sa týka rozhodovania o zvýšenie platu, žiadny z poslancov nemá túto moc. Platy poslancov určuje nezávislí výbor pod názvom Riksdagens Arvodesnamd, zložený z predsedu a dvoch nezávislých zástupcov.
View this post on Instagram
Byty
Iba poslancovia žijúci mimo Štokholmu majú nárok na verejné byty. Pritom ide väčšinou o jednoizbové byty s priemernou rozlohou 45 metrov štvorcových, obvykle skromne zariadené s možnosťou jednoročného upratovania. Jednoducho povedané, poslanci si ich musia upratovať sami. Okrem toho, tieto byty slúžia výlučne len poslancom, nie rodinným príslušníkom.
Stravovanie
V budove parlamentu neexistuje obsluha, každý poslanec si kupuje sám kávu a jedlo, pričom po konzumácii si musí odložiť všetok použitý riad sám na miesto. Neexistuje tu možnosť jesť v drahých reštauráciách za verejné peniaze.
View this post on Instagram
Žiadny asistent alebo poradca
Nikto z poslancov nemá nárok na svojho vlastného asistenta, alebo poradcu. Každá strana dostane od štátu určité peniaze na vytvorenie sekretariátu strany, ktorý funguje pre všetkých. Nikto z poslancov nemá osobného tajomníka, o svoj denný program, prejav, či organizáciu stretnutí sa stará každý poslanec sám.
View this post on Instagram
Dôchodok
Bývalí poslanci vo Švédsku nemajú nárok na dôchodok. Vyplácaný je im len určitý druh odstupného vo výške 85 percent z platu po dobu dvoch rokov. Aby ho však dostali v druhom roku, musia dokázať, že si hľadajú druhé zamestnanie. Ak dostanú iný mandát, automaticky strácajú výhody.
Myslíte si, že by sme sa v mnohých veciach mali inšpirovať? Švédsky politický systém je často kritizovaný kvôli svojej prehnanej korektnosti. Otázkou ostáva, či by sme niektoré kroky nevedeli aspoň čiastočne implementovať, nie v plnej miere, no ako inšpirácia je Švédsko jednou z tých najvyspelejších ľudí, kde sú občania s fungovaním krajiny spokojní. Samozrejme, na záver je potrebné podotknúť, že Švédsko je iná krajina s inou mentalitou a históriou. To, čo funguje u nich síce čelí kritike, no je otázne, či by to mohlo fungovať aj inde vo svete.
Nahlásiť chybu v článku