Viete, prečo majú muži gombíky na košeli na inej strane ako ženy? Je za tým šokujúci dôvod

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Všimli ste si niekedy, že pánske a dámske košele majú zapínanie na opačných stranách? Nie je to náhoda. Dôvod, prečo je to tak, siaha až do histórie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál Huffpost, dizajn košieľ je pozostatkom tradícií z 13. storočia, ktoré dnes už možno neplatia, no na košeliach sa podpísali dodnes. Od nepamäti sú gombíky pánskej košele našité na pravej strane košele, zatiaľ čo gombíky pre ženy sú na ľavej strane. Je zaujímavé, že napriek tomu, že umiestnenie gombíkov ostalo nezmenené už niekoľko storočí, neexistuje jediný oficiálne zdokumentovaný dôvod, prečo má každé pohlavie svoju vlastnú stranu, keď ide o gombíky. Našťastie, odborníci na módu odpoveď poznajú.

Foto: Pexels

Gombíky ako znak blahobytu

Podľa Encyclopedia Brittanica boli gombíkové dierky vynájdené v 13. storočí a do 14. storočia nepriamo prezrádzali spoločenské postavenie nositeľa. „Nosenie zlatých, strieborných a slonovinových gombíkov bolo znakom bohatstva a hodnosti,“ cituje publikácia. Toto pravidlo pritom platilo pre mužov aj ženy.

Ako uviedla Natalie Hicks, dizajnérka odevnej spoločnosti Our Visn: „Ako štýlový a dizajnový prvok, na rozdiel od funkcie, boli gombíky vyhradené pre bohaté ženy, ktoré chceli skrášliť svoje luxusné textílie predmetmi vyrobenými z perál a drahých kameňov.“

Prečo sú na inej strane

Najnovšie články