Všetci ľudia s modrými očami majú jednu vec spoločnú a je divnejšia, než ste si mohli myslieť

Lucia Mužlová

Hnedé, zelené, sivé, modré a rôzne ďalšie variácie našich zrakových orgánov, bez ktorých by sme si život predstaviť nevedeli, ukrývajú mnohé tajomstvá. V minulosti sme vám už priniesli niekoľko zaujímavostí o farbách očí, no dnes sa pozrieme na jedny špecifické, a to modré. Vedci totiž nedávno zistili šokujúcu spojitosť medzi ľuďmi s modrými očami. Ste zvedaví?

Modrookí ľudia sú vraj zväčša energickí, priateľskí a úprimní. Hovorí sa, že najviac modrookých ľudí nájdeme v Estónsku a očividne to nie je náhoda. Vedci nedávno zistili šokujúcu spojitosť medzi ľuďmi s modrými očami a tým, že všetci majú jedného spoločného predka. Ako je to možné?

wallconvert.com
wallconvert.com

Podľa výskumu pochádzajú gény každého modrookého človeka z osoby, ktorá žila asi pred 10 000 až 6000 rokmi. Jednalo sa o Európana, u ktorého sa vyvinula špecifická mutácia, ktorá dnes zodpovedá za modré sfarbenie očí.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Pôvodne mali všetci obyvatelia Zeme oči hnedé. Postupom času však gén nazývaný OCA2 mutoval a vytváral tak zmeny pigmentu. Vznikali rôzne odtiene hnedej, zelená, sivá a najväčšia rarita – modrá. S týmito vedomosťami mohli vedci pátrať po pôvodcovi “modrého génu“. Všetky hľadania však boli až donedávna neúspešné.

boredomtherapy.com/
boredomtherapy.com

Nedávno vedci totiž objavili nový gén HERC2, ktorý blokuje účinky génu OCA2, ktorý určuje množstvo hnedého pigmentu. Tento gén sa do našich európskych očí dostal v dávnej minulosti keď začali obyvatelia Afriky vo veľkom migrovať do Európy. Z toho vedci zistili, že čisto modré oči pochádzajú z jediného človeka, ktorý nebol zasiahnutý nových génom.

crystalinks.com
crystalinks.com

Konkrétneho človeka sa nikdy vypátrať nepodarí, vieme však, že žil niekedy v období pred 10 000 až 6000 rokmi. V Španielsku našli pozostatky človeka, ktorý v sebe ukrýval oba gény. Škandinávsky (modrá farba) a africký, ktorý modrú farbu blokuje. Pozostatky tohto človeka majú už 7000 rokov a vedci predpokladajú, že sa jedná o jednu z prvých mutácií týchto génov.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Ak teda máte modré oči, ste svetovou raritou. Vaši známi, priatelia a vlastne všetci s rovnakými očami, sú v podstate vaši najbližší príbuzní. Dajte im o tom vedieť…

zdroj: babskeveci.sk (Lukáš), boredomtherapy

Najnovšie články