Ak si všimnete, že má niekto na dlani nakreslenú čiernu bodku, volajte políciu. Prečo?

Lucia Mužlová

Možno ste na nejakej fotografii zachytili, že človek má na dlani namaľovanú čiernu bodku. Je to znak toho, že daná osoba má nejaké ťažkosti. Kampaň „čierna bodka“ začala na Facebooku a pomocou nej viete rozpoznať človeka, na ktorom je páchané domáce násilie. Čierna bodka na dlani znamená volanie o pomoc.

cierna bodka1
thinkstockphotos.de

Ak si niekedy takúto osobu všimnete, neváhajte a snažte sa jej pomôcť. Čierna bodka na dlani umožňuje profesionálom vedieť, že ste obeťou domáceho násilia, a že potrebujete pomoc, no nemôžete o ňu požiadať nahlas, pretože násilník sleduje každý váš krok. Neverili by ste, ale za prvých 24 hodín sa ozvalo vyše 6000 ľudí a bolo zachránených 6 žien. Organizátori ku koncu kampane vyzvali ľudí, aby si takúto bodku namaľovali ako znak podpory týraným ženám, ale aj mužom, či deťom.

cierna bodka6
gettyimages.ca

Tí, ktorí kampaň kritizujú tvrdia, že keďže sa informácie na Facebooku šíria rýchlosťou blesku, je vysoko pravdepodobné, že sa o tom dozvedia aj samotní násilníci, ktorí násilie páchajú. Ak by takúto bodku zbadali, mohlo by to mať následky. Podľa môjho názoru je to spôsob, ako pomôcť ľuďom v núdzi a nezatvárať pred týmto vážnym problémom oči.

cierna bodka2
womendailymagazine.com

Príbeh jednej z obete domáceho násilia

„Som vo vysokom štádiu tehotenstva a otec dieťaťa ma neustále ponižuje. Slovami aj rukami. Bola som týraná ešte predtým, ako som otehotnela. Včera som bola v nemocnici a on bol so mnou. Nikdy ma nenecháva samú. Musela som podstúpiť vyšetrenie, takže som ležala za zakrytou oponou. Z vrecka lekára som rýchlo vytiahla pero a na jeho ruku som napísala „Pomôžte mi“. Nemusela som povedať ani slovo. Táto kampaň mi dodala silu a odhodlanie požiadať o pomoc. Som v bezpečí vďaka doktorovi a kampani „čierna bodka“. Ďakujem vám. Týždeň pred pôrodom som konečne v bezpečí“.

cierna bodka4
ryot.org

zdroj: womendailymagazine.com

Najnovšie články