Z práce odišli do dôchodku, no peniaze stále nedostali. Mnohí slovenskí seniori čakajú na penzie mesiace

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Slovenskí seniori si musia na priznanie dôchodku počkať. Hoci má Sociálna poisťovňa 60 dní na to, aby ho schválila, budúci penzista môže čakať aj dlhšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál Finsider, niektorým seniorom Sociálna poisťovňa nestihne vybaviť žiadosť o dôchodok ani do troch mesiacov. Mnohí z nich pritom žiadny iný príjem nemajú, pretože v práci už dali výpoveď. Ako ďalej píše portál, hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr povedal, že posudzovanie je pritom veľmi individuálne.

Doklady nemusia byť kompletné

Podľa neho záleží na tom, aké podklady Sociálna poisťovňa eviduje, či sú kompletné. Počas obdobia Sociálna poisťovňa zisťuje údaje, ktoré chýbajú. Okrem toho Sociálna poisťovňa nemôže ovplyvniť lehoty pri iných inštitúciách, ktoré predkladajú ďalšie potrebné doklady.

Niektorí penzisti zostali bez príjmu

„Priznanie dôchodku funguje tak, že ak sa údaje nedohľadajú do 120 dní, poisťovňa nemôže opätovne predĺžiť zákonnú lehotu. V praxi sa tak konanie schvaľovania penzie preruší. Potom už žiadna lehota neplynie,“ informuje portál. Priznanie dôchodku sa omeškalo aj penzistom v roku 2021, kedy to zapríčinila pandemická situácia.

Niektorí penzisti dajú však zároveň so žiadosťou o dôchodok aj výpoveď v práci, čo sa im však môže vypomstiť, pretože až do priznania dôchodku môžu zostať bez príjmu. V tomto prípade môže poisťovňa priznať preddavkovú výplatu dôchodku.

Dostať môžete aj preddavky

Najnovšie články